fot. PAP/EPA

Turcja: Sąd nakazał zwolnienie skazanych na dożywocie dziennikarzy

Turecki sąd, który zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego, ponownie rozpatrywał sprawę 3 dziennikarzy skazanych na dożywocie za rzekomy udział w organizacji puczu, zmniejszył ich wyroki do 10 i 8 lat, uznając, że po 3 latach spędzonych w więzieniu mogą wyjść na wolność.

Kara dożywocia, na jaką skazano w lutym 2018 r. braci Ahmeta i Mehmeta Altanów, a także dziennikarkę Nazli Ilicak została zakwestionowana przez Sąd Najwyższy, który na swym posiedzeniu w lipcu. br. odesłał sprawę do sądu niższej instancji do ponownego rozpatrzenia – przypomina turecka agencja Andalou, która podała tę wiadomość.

W poniedziałek sąd zmienił karę wymierzoną Ahmetowi Altanowi za rzekome związki z muzułmańskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem oskarżanym o autorstwo udaremnionej próby puczu w lipcu 2016 r. z dożywocia na 10 lat. Nazli Ilicak, której postawiono identyczne zarzuty, zamiast dożywocia została zaś skazana na 8 lat i 9 miesięcy więzienia. Oboje stanowczo odrzucali oskarżenie o związki z Gulenem na wszystkich etapach postępowania – pisze Reuters.

Mehmet Altan, który wystąpił jako adwokat w swojej własnej sprawie, został oczyszczony z zarzutów, ponieważ oskarżeniu nie udało się przedstawić żadnych dowodów na jego związki z przebywającym na wygnaniu w Stanach Zjednoczonych kaznodzieją.

Zarazem sąd uznał, że ponad 3-letni okres spędzony w więzieniu przez Ahmeta Altana i Nazli Ilicak powinien być zaliczony na poczet kary. Podjął też decyzję o ich natychmiastowym przedterminowym zwolnieniu. Cała trójka w piątek opuściła więzienie.

66-letni Mehmet Altan jest ekonomistą i autorem wielu książek na temat polityki. Został zatrzymany we wrześniu 2016 roku wraz z 68-letnim bratem Ahmetem, pisarzem i dziennikarzem, który założył opozycyjny dziennik „Taraf”. 74-letnia dziennikarka i pisarka Ilicak do 2013 roku pracowała dla prorządowej gazety „Sabah”. Przebywała w areszcie od końca lipca 2016 roku.

Proces skazanych na dożywocie dziennikarzy był krytykowany przez obrońców wolności prasy. Podstawą do oskarżenia dziennikarzy o inspirowanie zamachu stanu były m.in. wypowiedzi braci Altanów i pani Ilicak we wspólnym programie telewizyjnym, emitowanym na żywo w przeddzień nieudanego puczu. Prokurator oskarżył ich o „wysyłanie sygnałów podprogowych”.

Po próbie zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku tureckie władze przeprowadziły czystki na niespotykaną dotąd skalę, które dotknęły rzekomych zwolenników Gulena, ale też przeciwników politycznych prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zatrzymano 77 tys. ludzi, którym wytoczono procesy, a ponad 150 tys. zwolniono z pracy lub zawieszono w obowiązkach. Spotkało się to z krytyką organizacji humanitarnych i rządów niektórych państw.

Od pewnego czasu surowe kary wymierzone dziennikarzom są w Turcji stopniowo łagodzone. W połowie września sześciu byłych dziennikarzy głównego opozycyjnego tureckiego dziennika „Cumhuriyet”, skazanych ponad dwa lata temu w procesie krytykowanym przez obrońców wolności słowa, zostało zwolnionych z więzienia.

Oswobodzeni, wśród których był znany karykaturzysta Musa Kart, wchodzili w skład 14-osobowej grupy pracowników „Cumhuriyet” skazanych na karę więzienia w 2018 roku. O ich uwolnieniu zadecydował sąd apelacyjny. Poprzednia instancja odrzuciła odwołanie skazanych, których na krótko zwolniono na czas rozpatrywania sprawy i ponownie osadzono w lutym w więzieniu Kandira koło Stambułu.

Dziennikarze zostali w pierwszym procesie uznani za winnych udzielania wsparcia swoimi artykułami trzem organizacjom zakwalifikowanym przez Turcję jako terrorystyczne.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl