Starcia w Ankarze, policja użyła gazu łzawiącego

W stolicy Turcji, Ankarze, doszło w nocy z środy na czwartek do antyrządowych wystąpień. Jak poinformowała francuska agencja AFP, przeciwko demonstrantom policja użyła gazu łzawiącego.

W centrum Ankary przeciwko rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana protestowało około 2 tysięcy osób. Przeciwnicy rządu demonstrowali także na placu Taksim w centrum Stambułu. Policja nie interweniowała.

Niemiecka agencja dpa podała w środę późnym wieczorem, że podczas demonstracji w Turcji aresztowanych zostało dwóch kanadyjskich dziennikarzy. Na razie nie wiadomo, jakie były okoliczności i przyczyny ich zatrzymania. Rząd Kanady zapowiedział dyplomatyczną interwencję w tej sprawie w Ankarze.

Demonstracje przeciwko przebudowie stambulskiego placu Taksim i likwidacji pobliskiego parku Gezi przerodziły się pod koniec maja w antyrządowe protesty w całym kraju przeciwko nasilającym się tendencjom autorytarnym rządu i próbom umiarkowanej islamizacji kraju podejmowanym przez premiera Erdogana.

W parku Gezi w namiotach biwakują ludzie protestujący przeciwko zaplanowanym tam inwestycjom. Rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wezwała w środę demonstrantów do niezwłocznego opuszczenia parku Gezi, a jednocześnie zapowiedziała, że rozważy przeprowadzenie referendum w sprawie przebudowy tej części miasta.

PAP

drukuj