Ameryka wesprze syryjskich rebeliantów

Po Izbie Reprezentantów także amerykański Senat opowiedział się za zbrojeniem i szkoleniem umiarkowanej opozycji w Syrii.

To jeden z elementów ogłoszonej przez prezydenta Baracka Obamę strategii walki z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS). W przyjętej znaczną większością głosów ustawie (za 78, przeciw 22), senatorzy zgodzili się na zwiększenie budżetu USA o 500 mln dolarów na zbrojenie i szkolenie syryjskiej opozycji. O wadze sprawy świadczy fakt, iż zgodę na proponowane zmiany wyrazili politycy, którzy zazwyczaj mają odmienne światopoglądy.

– To pokazuje, że Amerykanie są zjednoczeni w walce z Państwem Islamskim – powiedział Obama.

Nawiązując do egzekucji, jaką dżihadyści wykonali w ostatnim czasie na dwóch amerykańskich dziennikarzach, Obama podkreślił, że terroryści nie są w stanie zastraszyć Amerykanów.

Demokraci podkreślają, że szkoleni rebelianci nie będą reprezentowali celów i interesów USA. Ich głównym zadaniem jest walka z reżimem Baszara Al-Asada.

Prezydent Obama zapewnia dodatkowo, że USA będą prowadzić walkę w ramach międzynarodowej koalicji, a siły amerykańskie nie wezmą udziału w walkach lądowych.

Szkolenia mają trwać około roku i zaczną się już za cztery miesiące.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl