fot. flickr.com

Syria media: 12 cywilów zginęło w ataku rakietowym dżihadystów

Co najmniej 12 cywilów zginęło, a 15 zostało rannych w ataku rakietowym przeprowadzonym przez dżihadystów na północnym zachodzie Syrii, który opanowany jest przez siły prezydenta Baszara el-Asada – podała syryjska oficjalna agencja prasowa SANA.

Do ataku doszło w niedzielę wieczorem w miejscowości Al-Wadihi na południe od miasta Aleppo.

Według syryjskiej agencji atak przeprowadziło dżihadystyczne ugrupowanie Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), które kontroluje pewne obszary w muhafazie (prowincji) Aleppo, a także większość sąsiedniej muhafazy Idlib.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, dysponującego własną siecią informatorów w Syrii, wśród ofiar śmiertelnych jest pięcioro dzieci. Organizacja nie precyzuje, kto dokonał ataku.

Do ostrzału rakietowego doszło po sobotnich walkach sił reżimu syryjskiego z dżihadystami z HTS i innymi rebeliantami w sąsiedniej muhafazie Hama. Według Obserwatorium zginęło 35 rebeliantów.

W ciągu ostatnich tygodni muhafaza Idlib była również celem praktycznie codziennych ataków z powietrza sił syryjskich, wspieranych przez lotnictwo rosyjskie. W wyniku wzrostu przemocy w tym regionie, zamieszkanym przez ok. 3 mln wewnętrznych uchodźców, od końca kwietnia śmierć poniosło około 400 osób – informuje Obserwatorium.

W rezultacie wojny w Syrii, która wybuchła w 2011 roku w następstwie represji reżimu wobec prodemokratycznych pokojowych manifestantów, zginęło ponad 370 tys. ludzi, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

PAP/RIRM

drukuj