fot. flickr.com

Belgia: dyskusja o podwójnym obywatelstwie Turków walczących w Syrii

W Belgii rozgorzała dyskusja o podwójnym obywatelstwie Turków walczących w Syrii. Propozycję odebrania belgijskiego obywatelstwa tym, którzy walczą w szeregach obcych armii, przedstawiła prawicowa partia Vlaams Belang.

Jak pisze flamandzki dziennik „Het Laatste Nieuws”, Vlaams Belang przedstawiła w parlamencie projekt ustawy, na mocy której każdy, kto służy w armii kraju należącego do Organizacji Współpracy Islamskiej, ma stracić obywatelstwo belgijskie.

„Kto będzie walczył w armii kraju, którego wartości są sprzeczne z naszymi, nie ma już tutaj miejsca” – powiedział poseł i przewodniczący tej partii Tom Van Grieken cytowany przez „HLN”.

Van Grieken zwrócił uwagę, że inwazja Turcji na północnym wschodzie Syrii budzi wielkie oburzenie Belgów, ale nie u wszystkich. Jak powiedział, niektórzy z tych, którzy mają zarówno obywatelstwo belgijskie, jak i tureckie, służą obecnie w armii tureckiej i biorą udział w inwazji.

W Belgii kontrowersje wzbudziło też opublikowane w sieci zdjęcie belgijsko-tureckiej dziecięcej drużyny piłkarskiej salutującej w hołdzie poległym żołnierzom tureckim. Jak podaje VRT, belgijska federacja piłkarska wszczęła w tej sprawie dochodzenie. Władze, biorąc pod uwagę, że w Belgii mieszkają duże społeczności tureckie i kurdyjskie, zaapelowały, aby nie przenosić do kraju konfliktów toczących się za granicą.

PAP

drukuj