Turcja: kurdyjska telewizja dla dzieci ukarana za piosenki ludowe

Władze tureckie ukarały kanał dziecięcy Zarok TV za „propagandę terrorystyczną”, która miała polegać na nadaniu dwóch popularnych, kurdyjskich piosenek ludowych: „Moją różyczką jest Cizire Botan” i „Kurdystan jest bardzo przyjemny”.

Kurdyjskojęzyczna telewizja Zarok TV, która nadaje przede wszystkim kreskówki, bajki i programy dziecięce, będzie musiała zapłacić 5 proc. swoich rocznych dochodów z reklam, a dwa programy, w których wyemitowano te piosenki, będą zawieszone.

Turecki regulator radiowo-telewizyjny (RTUK) zarzucił tym dwóm piosenkom to, że „chwaliły one region geograficzny, używając nazwy Kurdystan, która nie jest uznawana w Turcji”. Według RTUK stanowi to „promowanie i propagowanie terroryzmu” oraz „naruszenie praw bezbronnych dzieci”.

O decyzji RTUK poinformowały w niedzielę kurdyjskie media w Iraku. Kanał Zarok TV został zamknięty przez władze tureckie po nieudanym puczu w lipcu 2016 r., ale uzyskał zgodę na wznowienie działalności w końcu 2016 roku ze względu na presję ze strony europejskich polityków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl