UE wzywa Rosję i Iran by pomogły powstrzymać dalsze ataki chemiczne w Syrii

Unia Europejska wezwała w sobotę Rosję i Iran, sojuszników syryjskiego reżimu, by wykorzystały swoje wpływy, aby zapobiec jakiemukolwiek dalszemu użyciu broni chemicznej w Syrii. UE podkreśliła, że jest gotowa do nałożenia nowych sankcji na ten kraj.

„UE wzywa wszystkie kraje, w szczególności Rosję i Iran, do wykorzystania swoich wpływów, aby zapobiec jakiemukolwiek dalszemu wykorzystaniu broni chemicznej, w szczególności przez reżim syryjski” – podkreślono w oświadczeniu szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini wydanym w imieniu UE.

Unia kolejny raz potępiła użycie broni chemicznej przez reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Mogherini zaznaczyła, że UE była poinformowana o uderzeniach Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych wymierzonych w syryjski potencjał broni chemicznej.

„W lipcu 2017 i marcu 2018 roku UE nałożyła dodatkowe sankcje na wysokiej rangi urzędników syryjskich i naukowców za rolę, jaką odegrali w rozwijaniu i wykorzystywaniu broni chemicznej. UE jest zawsze gotowa rozważyć nałożenie dalszych sankcji, stosownie do okoliczności” – czytamy w oświadczeniu.

PAP/RIRM

drukuj