Szef MSZ: działamy ws. poparcia dla kandydatury J. Saryusz-Wolskiego

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował dziś, że trwają starania polskiego rządu o poparcie dla kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego na przewodniczącego Rady Europejskiej. Nie wykluczył, że decyzja Unii Europejskiej w sprawie tego stanowiska będzie odłożona.

„W sobotę przedstawiliśmy oficjalną notą dyplomatyczną do prezydencji maltańskiej oficjalną kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego, jako przedstawiciela polskiego na stanowisko szefa Rady Europejskiej. No i działamy” – powiedział minister, pytany, czy zabiega o poparcie dla tej kandydatury.

W niedzielę wieczorem minister spotkał się z szefami dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu. Jak zastrzegł w poniedziałek, o nominacji przewodniczącego Rady Europejskiej decydują nie ministrowie, a szefowie państw i rządów.

„Ta sprawa (kandydatura Saryusz-Wolskiego – PAP) została przyjęta do wiadomości. Nie była kwestionowana” – powiedział minister Waszczykowski.

Zgodnie z aktualnym planem decyzję w sprawie przedłużenia mandatu obecnego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska – albo nominacji nowego – szefowie państw i rządów UE mają podjąć w czwartek na szczycie w Brukseli.

Według Witolda Waszczykowskiego kandydatura Saryusz-Wolskiego musi być brana pod uwagę.

„Natomiast decydować o tym będzie Rada Europejska, być może już w czwartek, a jeśli nie, no to być może ta sprawa będzie odłożona na następne dni” – powiedział minister Waszczykowski przed poniedziałkowym spotkaniem szefów dyplomacji  państw UE.

Szef MSZ zostanie w Brukseli także na wtorek, na spotkanie ministrów ds. europejskich, przygotowujące szczyt UE. Jak poinformował, na tym spotkaniu również będzie gotowy dyskutować o kandydaturze polskich władz na szefa Rady Europejskiej.

Pytany, ile w tej chwili państw UE popiera polską propozycję, Waszczykowski odparł, że to go nie interesuje.

„Nie wiem. Nie kolekcjonujemy tego. I nie interesuje mnie to, kto popiera. Mnie interesuje to, że jest to nasz kandydat i jest w grze. Jest jedynym kandydatem Polski w tej chwili w grze o stanowisko szefa Rady Europejskiej. Nie ma innego kandydata polskiego” – powiedział minister.

Według ministra na razie nie jest jasne, czy Saryusz-Wolski jako oficjalny kandydat na szefa RE zostanie zaproszony na czwartkowy szczyt UE. Waszczykowski powiedział natomiast, że w czwartek jeszcze przed szczytem UE Saryusz-Wolski zamierza wziąć udział w spotkaniu liderów Europejskiej Partii Ludowej, której wciąż jest wiceprzewodniczącym.

Tusk i Saryusz-Wolski są jak na razie jedynymi oficjalnymi kandydatami na szefa Rady Europejskiej.

PAP/RIRM

drukuj