fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

W. Waszczykowski: nie ma zgody na dyskryminację Polaków w UK

Nie ma zgody na ograniczanie traktatowych swobód i dyskryminację Polaków w Wielkiej Brytanii w dostępie do benefitów socjalnych. Takie stanowisko przedstawił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Polityk zaprzeczył sugestiom, że Polska mogłaby się zgodzić na obniżenie świadczeń dla naszych rodaków na Wyspach, w zamian za poparcie Londynu dla stałej obecności baz NATO w Polsce. Media napisały o tym, powołując się na wywiad, jaki szef polskiej dyplomacji udzielił Reutersowi.

– Łączenie naszego podejścia do oczekiwania wobec Brytyjczyków i sojuszników zachodnich (aż podniosą nasze bezpieczeństwo w tej części Europy poprzez obecność wojskową) z jakimkolwiek kompromisem nt. benefitów socjalnych czy zawieszenia traktatowej wolności, jaką jest  swobodny przepływ obywateli jest nieprawomocny. To wynika z faktu, że ten drugi wywiad dla Reutersa był wielokrotnie streszczany przez następne media, agencje i interpretowany w ten sposób. Ale taka interpretacja jest nadużyciem – wyjaśnił minister Witold Waszczykowski.

Ograniczenia świadczeń dla imigrantów z krajów unijnych zaproponował premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Kwestia ta jest jednym z tematów rozmów, jakie Londyn prowadzi z Unią Europejską w ramach starań o renegocjację warunków, na jakich Wielka Brytania przynależy do Unii.

Odnosząc się do zabiegów Polski o stałą obecność baz NATO w naszym kraju, Szef polskiego MSZ powiedział, że nadal trwają rozmowy na ten temat. Polska zwraca w nich uwagę, że choć do NATO weszła już kilkanaście lat temu, nadal nasza część Europy jest traktowana gorzej.

– My nie domagamy się żadnych przywilejów, domagamy się po prostu równego traktowania naszych państw poprzez stworzenie jednak możliwości stacjonowania, poprze obecność wojskową, sojuszniczą na terenie naszych państw. Rozmowy na ten temat trwają, bo jesteśmy elastyczni, dyskutujemy na temat charakteru tej obecności: czy to ma być obecność ofensywna czy może to być obecność defensywna – tutaj różne rodzaje uzbrojenia są brane pod uwagę. Dyskutujemy też nt. wielkości takiej obecności: co dawałoby nam komfort, możliwość uzyskania przekonania, że nic w naszym krajom nie zagraża. To wszystko jest w tej chwili dyskutowane. Mam nadzieję, że wstępne decyzje zostaną podjęte już na spotkaniu ministrów obrony NATO w lutym tego roku w Brukseli – zaznaczył minister.

RIRM

drukuj