Sejm przyjął informację szefa MSZ nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej

Wniosek o odrzucenie informacji szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego ws. priorytetów polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku złożył klub PO. Za odrzuceniem informacji było 190 posłów, przeciw 230, a 11 wstrzymało się od głosu.

Minister Witold Waszczykowski podkreślał wczoraj w Sejmie, że Polska polityka zagraniczna jest obywatelska, solidarna i odpowiedzialna.  Zaznaczył, że jej priorytetami w 2017 r. będą m.in. bezpieczeństwo i „naprawa UE”.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił podczas sejmowej debaty, że polityka zagraniczna PiS jest krótkowzroczna, nieodpowiedzialna i chaotyczna.

Przed głosowaniem nad wnioskiem PO, poseł PiS Konrad Głębocki powiedział, że liderzy PO i N. swoimi nieuzasadnionymi atakami na rząd PiS szkodzą Polsce.

– Nie sposób nie zadać kilku pytań. Panie ministrze czy prawdą jest, że rząd PO-PSL utopił miliardy złotych w Eurozonie żeby ją ratować? My nawet nie jesteśmy jej członkiem. Panie ministrze czy prawdą jest, że za rządów PO-PSL zlikwidowano 32 placówki dyplomatyczne rujnując w ten sposób służbę dyplomatyczną? Dzisiaj polska polityka zagraniczna prowadzona jest w sposób podmiotowy. Wtedy kiedy wy rządziliście, jak sami powiedzieliście, płynęliście w głównym nurcie co oznaczało wasalizacje Polski względem innych państw. Przestańcie urządzać hejty, a zacznijcie myśleć o polskiej racji stanu, ponieważ wczorajsze wasze wystąpienia były szkodliwe dla Polski – powiedział Konrad Głębocki, poseł PiS.

Minister Witold Waszczykowski wśród sukcesów prowadzonej dotąd polityki zagranicznej wymienił m.in. decyzje w sprawie amerykańskiej tarczy antyrakietowej, obecności wojsk NATO w Polsce oraz zmierzenie się z problemem migracji. Zaznaczył, że tych sukcesów by nie było, gdyby nie harmonijna współpraca pomiędzy różnymi instytucjami państwowymi.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl