Sejm: Pierwsze czytanie projektu PiS nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Procedowane przepisy przewidują m.in. zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisją i do 30 tys. zł za kolejne. Zakładają także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego. Umożliwiają też komisji nakładanie grzywien do 1 mln zł za pozaprawne działania wobec danej nieruchomości.

Poseł Marek Ast przedstawiając projekt powiedział, że ma on na celu zapewnienie sprawnego działania komisji weryfikacyjnej.

Szczegółowa analiza przepisów ustawy prowadzi do wniosku, że uzasadnione jest wprowadzenie zmian legislacyjnych, które będą kompleksowo przeciwdziałały przewlekłości postępowań toczących się przed komisją oraz większe zaufanie obywateli do komisji i wydawanych przez nią rozstrzygnięć. Projekt ma na celu zapewnienie sprawnego działania komisji. Rezultatem zmian przewidzianych w projekcie będzie m.in. zwiększenie dostępu komisji do potrzebnych dokumentów w toku toczących się przed komisją postępowań – zaznaczył Marek Ast.

Polityk zaznaczył, że przewiduje się dostęp komisji do materiałów sądowych, a także informacji i danych m.in. z Krajowego Rejestru Sądowego. Inną zmianą jest określenie, że m.st. Warszawa będzie stroną postępowania.

W ocenie PO, PiS poprzez tę nowelizację próbuje ,,poprawić coś, czego nie da się poprawić”. Ugrupowanie Grzegorza Schetyny wraz z Nowoczesną wniosły o odrzucenie projektu. Kukiz’15 i PSL nie zabrały głosu w debacie.

Komisja weryfikacyjna bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości od początku czerwca br. uchyliła już kilka takich decyzji wydanych przez władze stolicy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl