fot. PAP

Prof. Piotr Gliński: będzie think-tank i ruch społeczny

Prof. Piotr Gliński, kandydat PiS na premiera rządu technicznego powiedział, że razem ze współpracującymi z nim ekspertami będzie pracować nad budową ruchu społecznego skupiającego naukowców i inteligencję. Wcześniej powołają think-tank.

Prof. Gliński w marcu, po tym jak Sejm odrzucił wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu zapowiadał, że ze swoją grupą ekspertów będzie pracował „w formule płaszczyzny eksperckiej”, „think-tanku, sytuującym się na scenie od centrum po prawicę”.

Jak powiedział Gliński think-tank przyjmie formę stowarzyszenia, które będzie najprawdopodobniej powołane do czerwca. Rozważane są dwie nazwy: „Centrum Debaty dla Polski” oraz „Stowarzyszenie Program dla Polski”. Stowarzyszenie ma się zajmować „debatami nad programem rozwojowym dla Polski”.

Być może na bazie stowarzyszenia nasze prace przerodzą się w rodzaj szerszego ruchu o charakterze inteligencko-eksperckim. Mam dużo sygnałów, że są środowiska, osoby chętne do jego tworzenia. Byłby to ruch obywateli, który będzie chciał artykułować rozwiązania programowe i wywierać presję, zmuszać klasę polityczną, żeby je realizować – podkreślił Gliński. – Polska polityka jest niepoważna, chcemy to zmieniać. Nie będziemy dekretować, powołania ruchu. Musi to być oddolne poruszenie – zastrzegł.

Gliński i współpracujący z nim eksperci będą dalej uczestniczyć w cyklu debat programowych PiS.

PAP/RIRM

drukuj