fot. PAP/Tomasz Gzell

PiS zapowiedziało, że opowie się za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu państwa za 2020 rok; KO zgłosiła wniosek o jego odrzucenie

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że opowie się za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu państwa za 2020 r. i udzieleniem rządowi absolutorium; KO zgłosiła wniosek o odrzucenie sprawozdania. Ponad 6 godzin trwała w Sejmie dyskusja nad sprawozdaniem sejmowej Komisji Finansów na temat wykonania budżetu za rok ubiegły. W maju uchwałę w tej sprawie przyjął rząd.

Szef komisji, poseł Henryk Kowalczyk, zwrócił wagę, że pandemia wymusiła nowelizację budżetu w październiku 2020 r. Poseł wskazał, że mimo COVID-19 dochody były wyższe niż w 2019 roku. Ponadto realizowane były wszystkie programy społeczne m.in. 500+, a także wypłacono 13. emeryturę, co przełożyło się na zwiększenie konsumpcji. W pandemii zwiększono wydatki na zdrowie do 116 mld zł, co stanowiło już 5,5 proc. PKB.

Prace nad sprawozdaniem były wyczerpujące i obszerne – przekazał Henryk Kowalczyk.

– Poszczególne komisje sejmowe przedłożyły Komisji Finansów Publicznych 26 opinii, zwierających wnioski o pozytywne oceny wykonania budżetu. Wyjątkiem była Komisja Infrastruktury, która negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu we właściwych częściach budżetowych przynależnych tej komisji. Warto dodać, że dla tych części budżetu opinia Najwyższej Izby Kontroli była pozytywna. Komisja Finansów Publicznych w trakcie swoich posiedzeń zapoznała się z opiniami posłów koreferentów i stanowiskiem NIK – wskazał poseł.

W czasie debaty nie zabrakło krytyki ze strony opozycji. Izabela Leszczyna z KO podkreślała, że sprawozdanie w ogóle nie powinno być procedowane, ponieważ budżet jest nadal realizowany. Z kolei przedstawiciel Lewicy zarzucał, że rząd wykorzystał pandemię, aby ukryć różne, niezgodne z interesem państwa, wydatki.

Do sprawozdania dołączona została analiza Najwyższej Izby Kontroli.

Sejm zagłosuje nad sprawozdaniem jutro rano.

Dochody budżetu państwa wyniosły blisko 420 mld zł, wydatki ok. 505 mld złotych. Deficyt budżetu państwa zamknął się w kwocie prawie 85 mld złotych. W porównaniu z 2019 rokiem, dochody wzrosły realnie o 1,4 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl