fot. PAP/Tomasz Gzell

Senat nie wycofa noweli Kodeksu postępowania administracyjnego

„Wycofanie z Senatu noweli Kodeksu postępowania administracyjnego jest niemożliwe” – to odpowiedź marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego, na list, jaki skierowali m.in. do niego amerykańscy senatorowie. Obecnie w izbie trwają prace nad nowelizacją.

W czerwcu Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej, niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. Krok ten spotkał się z ostrą reakcją ze strony Izraela.

„Nowela ta w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę. To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami” – poinformowała Ambasada Izraela w Polsce. [czytaj więcej]

Przeciwko nowelizacji występują także Stany Zjednoczone, apelując o wstrzymanie prac nad nią. Amerykańscy senatorowie wystosowali do prezydenta Andrzeja Dudy list, w którym zwracają się z prośbą o wycofanie noweli Kodeksu postępowania administracyjnego lub zawetowanie jej. Podobne pismo trafiło także do marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego. Odpowiedź jest już znana.

„Pragnę wyjaśnić, że postulowane przez Państwa wycofanie ustawy z Senatu nie jest możliwe z uwagi na przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 119 ust. 4 Konstytucji, projekt ustawy w toku postępowania ustawodawczego może wycofać jedynie wnioskodawca do czasu zakończenia drugiego czytania projektu ustawy w Sejmie, a więc na etapie poprzedzającym skierowanie ustawy do rozpatrzenia przez Senat” – wskazał Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Ponieważ ustawa została już uchwalona przez Sejm, Senat może ją teraz albo przyjąć bez poprawek, albo odrzucić, albo wprowadzić do niej poprawki, co już zapowiedzieli przedstawiciele izby. [zobacz więcej]

TV Trwam News

drukuj