fot. PAP/Jacek Turczyk

Senat zajmuje się ustawą o podatku bankowym

Senat pochyli się dziś nad ustawą o podatku bankowym. Przegłosowane wcześniej przez Sejm przepisy zakładają nałożenie na instytucje finansowe obciążenia w wysokości czterdziestu czterech setnych procent.

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych bez poprawek została pozytywnie zaopiniowana przez senacką Komisję Budżetu i Finansów. Szef tej komisji, senator Grzegorz Bierecki, podczas wczorajszej debaty przedstawił ustawę oraz odpowiedział na pytania senatorów o konsekwencję wejścia w życie nowych przepisów. To, między innymi, dane dotyczące ewentualnego wzrostu cen usług bankowych po wprowadzeniu podatku.

– To raport sporządzony przez firmę Delloite, w którym nie zauważono związku pomiędzy wprowadzeniem tego opodatkowania, a wzrostem cen usług bankowych w krajach naszego regionu. Mówimy tutaj o Słowacji, Słowenii, Węgrach – mówił senator Grzegorz Bierecki z Prawa i Sprawiedliwości.

Z nowego podatku bankowego będą zwolnione niektóre grupy instytucji świadczące usługi bankowe – wyliczał senator Birecki.

– Zwalnia cały sektor banków spółdzielczych. Aktywa banków spółdzielczych nie będą objęte tym podatkiem i dotyczy to w 100 procentach tego sektora. Zwalnia szereg banków komercyjnych mniejszych, o aktywach mniejszych niż 4 mld złotych – podkreślił senator Bierecki.

Podczas debaty padały także oskarżenia o faworyzowanie Spółdzielczy Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

– Na dzisiaj, jak patrzę, to jest z tego zwolniony, a pana konkurencja nie. Czy uczciwe jest wprowadzanie tego podatku dla jednych, a dla drugich nie? – pytał Robert Dowhan, senator PO.

– Ja słyszałem w Sejmie te pohukiwania, że to jest robione dla SKOK-ów. 57 procent aktywów sektora SKOK podlegać będzie opodatkowaniu. 100 procent aktywów banków spółdzielczych nie będzie podlegać temu opodatkowaniu, ale ja się bardzo z tego cieszę, bo Kasa Stefczyka sobie da radę z tym podatkiem – odpowiadał senator Grzegorz Bierecki.

Podatek bankowy nie jest pomysłem polskim. Stosuje go już kilka europejskich krajów w tym między innymi Austria, Szwecja i Niemcy.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj