E. Kruk o reformie mediów publicznych: musi trochę potrwać

Kompleksowa reforma mediów publicznych musi zająć jeszcze nieco czasu – powiedziała Elżbieta Kruk z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Poseł Prawa i Sprawiedliwości była gościem programu „Polski Punkt Widzenia” na antenie TV Trwam.

Polityk rozmawiała z red. Dariuszem Pogorzelskim m.in. na temat projektu poselskiego o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się szybciej przygotować reformę kompleksową mediów publicznych – przyznała.

Nie ukrywaliśmy, że to nie jest ustawa naszych marzeń. (…) Okazuje się, że to jednak musi zająć trochę czasu – szczególnie ta część finansowania. Po pierwsze, zmiana finansowania mediów publicznych, to nie jest prosty projekt. Po drugie, jest obowiązek notyfikowania nowego sposobu finansowania w Komisji Europejskiej, więc musi to trochę potrwać – wyjaśniła była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Polityk wskazała przy tym, że przyjęto jedną z poprawek, zgłoszoną przez klub Kukiz ’15, o tym, że rzeczona ustawa wygasa z końcem czerwca 2016 roku. To w założeniu, że jest to już ten deadline, ostateczny termin wejścia zapowiadanej przez nas kompleksowej reformy mediów – zapewniła.

W kontekście narracji opozycji, mówiącej o „zamachu na media”, Elżbieta Kruk zwróciła uwagę na okres rządów PO-PSL.

Opozycja tak mówi, bo sama się „zamachnęła” (…) po 10 kwietnia 2010 roku, kiedy rzeczywiście mieliśmy do czynienia z takim blitzkriegiem, przejmowaniem wszystkich instytucji państwa przez Platformę Obywatelską po tragedii smoleńskiej. Jedną z pierwszych ustaw podpisanych wówczas przez Bronisława Komorowskiego była właśnie zmiana ustawy o radiofonii i telewizji, przejęcie Krajowej Rady i mediów – przypomniała Elżbieta Kruk.

Poseł – skupiając się głównie na telewizji – oceniła, że aktualnie media publiczne mają problem z realizowaniem swojej misji. Mówiąc o „kompletnym ignorowaniu roli, jaką media publiczne powinny w państwie pełnić” podała przykłady niewypełniania takich funkcji, jak integracja wspólnoty czy pilnowanie racji stanu.

Obserwujemy dzisiaj w telewizji publicznej bardzo często, jak jej dziennikarze stają po stronie obcych interesów. To jest zupełnie niezrozumiała debata, prowadzona z takim „wyważeniem”, że często się nastawia na pokazywanie trzeciorzędnych, zupełnie nieważnych problemów dla Polski i Polaków, a o tych istotnych dla naszej wspólnoty narodowej się zapomina. Zapomina się o kulturze narodowej. (…) Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby media publiczne funkcjonujące w tym kształcie, który dzisiaj obserwujemy w Polsce – skomentowała poseł PiS-u.

Według gościa Dariusza Pogorzelskiego, wspomniane problemy w realizowaniu misji wynikają m.in. z uzależnienia telewizji od rynku reklam. Stąd ta konieczna zmiana finansowania – tłumaczyła poseł. W radiu te problemy obserwujemy w dużo mniejszej skali – dodała.

Zrezygnowanie w ustawie z konkursów na obsadę stanowisk członków zarządów spółek TVP i Polskiego Radia polityk rozumie, jako krok w dobrą stronę. Istnieje „stały skład polityczny zarządzający mediami; teraz jest <<tragedia>> – być może przyjdzie stracić im wpływ na media publiczne, a media zostaną oddane Polakom” – podkreśliła.

To nie konkurs decyduje o tym, czy w sposób właściwy dobierzemy kadry zarządzające mediami publicznymi. Tak naprawdę konkursy były przykryciem do zatrudniania kolegów politycznych. Ja sobie przypominam, kiedy w 2010 roku nowa KRRiT (wybrana po kwietniu) pod przewodnictwem pana Jana Dworaka, złożona z polityków PO, PSL-u i SLD przez długi czas nie mogła w ogóle ustalić i podzielić tych łupów medialnych między siebie. Trwały wielomiesięczne targi zanim wyłoniono zarządy mediów publicznych – zauważyła Elżbieta Kruk.

Poseł przypomniała też głośno komentowaną ideę zmiany nazwy mediów publicznych. Chcemy je nazwać „mediami narodowymi” – oświadczyła. „To po to, żeby było jasne, by była pełna świadomość, jaką rolę tzw. media publiczne mają dziś w państwie pełnić” – dodała.

Całość rozmowy poseł Elżbiety Kruk i red. Dariusza Pogorzelskiego można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl