fot. PAP/Paweł Supernak

Sejm uczcił setną rocznicę objawień fatimskich

Polski Sejm uczcił setną rocznicę objawień fatimskich. W przyjętej dziś uchwale napisano m.in., że rzadko które wydarzenie religijne odegrało tak ważną rolę w dziejach Kościoła i świata. Odrzucenia uchwały chciał klub Nowoczesna.

Przygotowaną przez posłów Prawa i Sprawiedliwości uchwałę poparło w głosowaniu 245 posłów, 27 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił wniosek Nowoczesnej o odrzucenie uchwały.

Jak głosi uchwała, „rzadko które wydarzenie religijne odegrało tak ważną rolę w dziejach Kościoła, a nawet całego świata, jak objawienia fatimskie”.

Z powodu wagi i doniosłości orędzia z 1917 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o jego szczególnym znaczeniu, pragnie uczcić objawienia fatimskie w ich setną rocznicę” – czytamy w uchwale.

W 2017 r. Kościół będzie obchodzić stulecie objawień Matki Boskiej w Fatimie. Fatima to portugalska miejscowość, w której 13 maja 1917 r. troje małych pasterzy – Franciszek, Hiacynta i Łucja – widziało Matkę Boską. Widzenia powtarzały się przez kolejnych pięć miesięcy. Dzieci zostały poproszone o wezwanie ludzkości do nawrócenie i pokuty, usłyszały też trzy tajemnice: wizję piekła, zapowiedź – w razie nienawrócenia ludzkości – wojny światowej i zapowiedź, że „biały kapłan” zginie od kul z broni palnej.

Tę ostatnią tajemnicę wielu odnosiło później do zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r., a sam papież przypisywał swoje ocalenie wstawiennictwu Matki Boskiej.

PAP/RIRM

drukuj