fot. pixabay.com

Sejmowe komisje za projektami ws. akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Połączone sejmowe komisje: Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej, opowiedziały się w środę za projektami dotyczącymi akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Głosowanie odbędzie się dzisiaj.

Na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej przeprowadzono pierwsze czytania projektów. Jeden z nich zakłada wyrażenie zgody na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji do NATO Finlandii, a drugi – Szwecji. Zgodnie z projektami ustawy wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Wiceszef MSZ, Piotr Wawrzyk, podkreślił, że to „historyczny moment”, gdy kraje, które niemal od zawsze były neutralne, decydują się na wstąpienie do NATO i jest na to zgoda w Sojuszu. Zaznaczył, że wojna na Ukrainie sprawiła, iż państwa te zrywają z polityką pełnej neutralności.

Przystąpienie tych krajów w sposób zasadniczy zmienia otoczenie bezpieczeństwa RP. Nie będzie już tak, że przesmyk suwalski stanie się tylko i wyłącznie trudnym obszarem w zakresie bezpieczeństwa Polski. Wręcz odwrotnie. Wraz ze wstąpieniem obu tych krajów do Sojuszu, Bałtyk stanie się de facto morzem wewnętrznym Sojuszu Północnoatlantyckiego. Umożliwi to łatwe i szybkie udzielenie pomocy w przypadku agresji na któregoś z członków na wschodniej flance. Państwa te już od dłuższego czasu współpracują z Sojuszem. Ich siły zbrojne są interoperacyjne – mówił Piotr Wawrzyk.

Drugie czytanie obu projektów ustaw oraz głosowanie zaplanowane jest na dziś na godz. 18.00.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl