fot. pixabay.com

Rosja zawiesi od 1 listopada działalność swej misji przy NATO i biura Sojuszu w Moskwie

Rosja od 1 listopada br. zawiesi działalność swojego przedstawicielstwa przy Sojuszu Północnoatlantyckim oraz działalność wojskowej misji łącznikowej NATO w Moskwie – zapowiedział w poniedziałek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

„W wyniku celowych kroków NATO praktycznie nie mamy należytych warunków do elementarnej działalności dyplomatycznej. W odpowiedzi na działania NATO wstrzymujemy pracę naszego stałego przedstawicielstwa przy NATO, w tym pracę naszego głównego przedstawiciela wojskowego” – powiedział szef MSZ Rosji.

Jak dodał, nastąpi to „zapewne od 1 listopada”, ale może zająć „jeszcze kilka dni”.

„Po drugie, wstrzymujemy działalność wojskowej misji łącznikowej NATO w Moskwie. Akredytacja jej pracowników zostaje anulowana od 1 listopada br.” – poinformował Ławrow.

Ponadto – według jego słów – „zakończona zostaje działalność biura informacyjnego NATO w Moskwie, które było ustanowione przy ambasadzie Belgii”.

Rosyjski minister oświadczył, że jeśli NATO „będzie miało jakąś pilną sprawę”, to może skontaktować się z Moskwą poprzez ambasadora Rosji w Belgii.

Siergiej Ławrow oznajmił, że Moskwa nie będzie udawać, że w najbliższej perspektywie możliwe są jakieś zmiany w relacjach z NATO.

O możliwości zawieszenia działalności placówek pisały wcześniej media w Rosji. Oceniały, że Moskwa może odpowiedzieć w ten sposób na niedawne wydalenie przez NATO jej ośmiu dyplomatów.

PAP

drukuj