fot. PAP/Jacek Bednarczyk

A. Macierewicz: Chorwacja i Polska mają wiele do zrobienia dla wzmocnienia NATO

Chorwacja i Polska mają za sobą długą drogę współpracy i wiele do zrobienia dla wzmocnienia NATO i naszej obrony przed jakąkolwiek agresją – mówił dziś w Krakowie szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz po spotkaniu z ministrem obrony Chorwacji Damirem Krsticzeviciem.

W Krakowie w Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego doszło dziś do spotkania Antoniego Macierewicz z ministrem obrony Chorwacji Damirem Krsticzeviciem.

Jak mówił po spotkaniu min. Macierewicz, politycy rozmawiali m.in. o wspólnych projektach w wymiarze politycznym, a także o konkretnych działaniach łączących Chorwację i Polskę, zarówno teraz jak i w przyszłości.

„Szczególnie o przemyśle zbrojeniowym, o współpracy naszych fabryk, które zajmują się produkcją karabinów bojowych” – doprecyzował minister Macierewicz.

Jak poinformował taka współpraca zostanie rozpoczęta między chorwackim zakładem produkującym karabinki i polskim Łucznikiem zapewne w styczniu 2018 r.

„Nie ma wątpliwości, że nasz sojusz będzie dobrze wzmocniony porozumieniem obronnym, które zostanie podpisane w I kwartale przyszłego roku. Ono już jest na ostatnim etapie uzgadniania między naszymi premierami, po akceptacji ministerstw obrony narodowej” – mówił dalej szef MON.

Jak dodał współpraca pomiędzy Polską a Chorwacja będzie także realizowana w ramach PESCO, „w ramach trwałej współpracy strukturalnej, obronnej UE”.

„Tutaj prawdopodobnie będziemy koncentrowali się na inicjatywie wzmocnienia małych i średnich przedsiębiorstw przemysłu obronnego” – powiedział minister Macierewicz.

„I Chorwacja i Polska mają za sobą długą drogę współpracy i wiele do zrobienia dla wzmocnienia NATO i wzmocnienia naszej obrony przed jakąkolwiek agresją. Jesteśmy razem i razem będziemy budowali pokój w Europie” – podsumował Antoni Macierewicz.

PAP/RIRM

drukuj