zdjęcie ilustracyjne / fot. flickr.com

Rząd ogłosi dziś program badań nad lekami onkologicznymi

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem ogłoszą dziś program badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom.

Rano wicepremier Gowin zapowiedział w telewizji Polsat News, że zaproponowany zostanie nowy sposób finansowania tych badań. Jak mówił, w tegorocznym budżecie rząd znalazł 0,5 mld zł na badania, które ,,na pewno poprawią poziom zdrowotności Polaków”.

Prof. Elżbieta Starosławska, była dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, pozytywnie odnosi się do zapowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina. Jej zdaniem to szansa dla polskiej nauki i polskich naukowców.

– Jeżeli taka inicjatywa ze strony zarówno premiera, jak i wicepremiera jest, to należy tylko cieszyć się. (…) Będzie to na pewno w najlepszych zespołach i jest to nadzieja dla polskiej myśli i polskich badań. Należy trzymać kciuku, to naprawdę wielka sprawa – ocenia prof. Elżbieta Starosławska.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował, że rząd chce finansować badania najlepszych zespołów badawczych w Polsce i to właśnie do nich będą trafiać wygospodarowane środki.

Patenty przygotowywane przez te zespoły – jak podkreślał polityk – mają pozwolić na dalsze długoletnie finansowanie tych badań.

RIRM

drukuj