fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Repatrianci wracają do Ojczyzny

Rząd chce, aby liczba repatriantów wracających do Polski wzrosła do co najmniej tysiąca osób rocznie. Polska musi być domem zdolnym pomieścić wszystkich Polaków – mówił w czwartek w Poznaniu premier Matusz Morawiecki.

Od czwartku repatrianci, którzy przylecą do Polski będą otoczeni szczególną opieką już na lotnisku. W Poznaniu została podpisana w tej sprawie specjalna umowa. Pomagać będzie – za darmo – prywatna firma.

– Osoby, które przylatują bardzo często czują się zagubione. Zauważyliśmy to szczególnie na warszawskim lotnisku. Nie wiedzą, gdzie iść, ponieważ to są z ich punktu widzenia inne warunki niż w krajach, do których są przyzwyczajeni. Taka obsługa była potrzebna – mówił Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

W 2017 roku Polska przyjęła trzystu repatriantów. Rok później było ich już siedmiuset.

– Jeżeli będziemy mogli kontynuować nasze rządy, na pewno będziemy chcieli ten proces wzmocnić – zapewniał premier Mateusz Morawiecki.

Rząd chciałby co roku docelowo przyjmować co najmniej tysiąc osób.

Helena Paczewska przyjechała ze swoimi trzema córkami z Kazachstanu. Wcześniej już studiowała w Polsce.

– Trochę się pozmieniało, bo od czasu studiów minęło ponad 15 lat, ale jest dobrze. Wydaje mi się, że dużo lepiej niż było – podkreślała repatriantka z Kazachstanu.

Repatrianci po przylocie do Polski trafiają do ośrodków adopcyjnych. Tam są pod szczególną opieką. Później mogą liczyć na wsparcie, które umożliwi im dobry start. Państwo dopłaca m.in. do zakupu mieszkania lub jego wynajmu.

– To nie tylko środki, które przeznaczamy na ten cel są tak ważne, ale to cała polityka oraz otwarte serca polskiego społeczeństwa. Polska jest i musi być domem dla wszystkich. Tym domem, który staje się coraz większy, domem zdolnym pomieścić wszystkich Polaków rozsianych po całym świecie – akcentował Mateusz Morawiecki, premier RP.

https://twitter.com/PremierRP/status/1182295663478018052

Na lotnisku w Poznaniu otwarta została w czwartek również wystawa: „Znani nieznani. Polacy światu”. Prezentuje ona niezwykłe dokonania 40 wybitnych Polaków, sławnych, docenianych i podziwianych na świecie, którzy zostali zapomnianych w kraju.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl