fot. PAP/Adam Warżawa

Prezydent i premier odwiedzili teren przekopu Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej; ma być także jednym z impulsów prorozwojowych Polski – mówił prezydent Andrzej Duda, który razem z premierem przebywał w czwartek na terenie budowy przekopu.

Kanał żeglugowy będzie nową drogą wodną łączącą Zalew Wiślany i port w Elblągu z Zatoką Gdańską. To kluczowy i strategiczny pod względem bezpieczeństwa projekt rządu.

– Inwestycji, która wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej, bo to jest jej najważniejsza rola, żebyśmy nie musieli pytać sąsiadów, czy możemy wpłynąć na nasze wody terytorialne Zalewu Wiślanego i do portu w Elblągu – mówił Andrzej Duda.

Dotychczasowy ruch odbywa się bowiem przez Cieśninę Piławską. Już w 2022 roku pierwsze statki będą mogły wpłynąć na Zalew Wiślany bez konieczności pytania o zgodę strony rosyjskiej. Do 2023 r. inwestycja ma być w pełni zakończona. Premier podkreślał, że polityka rządu opiera się na otwarciu na Bałtyk. Zaznaczył jednocześnie, iż „przez długie dekady nie było woli i wiary, że można dokonać tego przekopu”.

– Przekop Mierzei Wiślanej to wyraz naszego realizmu politycznego. To nasza duma, dlatego że nie będziemy musieli pytać naszego wschodniego sąsiada, czy możemy wpłynąć na nasze wody terytorialne – wskazał Mateusz Morawiecki.

Prezydent dodał, że inwestycja nie tylko wzmacnia suwerenność naszego kraju, ale służy ożywieniu gospodarki. Andrzej Duda nawiązał do inwestycji dwóch mostów. W ostatnim tygodniu nad budowanym kanałem żeglugowym otwarto Most Południowy, z którego mogą korzystać osoby jadące od Stegny w kierunku Krynicy Morskiej. Bliźniaczy Most Północny jest scalany i ma być gotowy jesienią.

– Mamy nadzieję, że inwestycje jak ta pozwolą turystykę nie tylko ożywić, ale przede wszystkim ogromnie wzmocnić w przyszłości. Mam przede wszystkim nadzieję, że wielkie inwestycje będą ogromnym impulsem rozwojowym dla Rzeczypospolitej, a w efekcie przełożą się na unowocześnienie naszego kraju, podniesienie jakości życia mieszkańców, wzrost stopniowy wynagrodzeń, czyli wszystko to, czego tak bardzo pragniemy, czyli także zbliżania się poziomem życia do tego, jaki ten jest w najbogatszych krajach na zachodzie Europy – podsumował Prezydent RP.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl