fot PAP/Tomasz Gzell

Minister spraw zagranicznych spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem

Upamiętnienie polskich ofiar III Rzeszy w Berlinie, gazociąg Nord Stream 2 oraz sytuacja na Białorusi. Te tematy m.in. poruszyli w czwartek podczas spotkania w Warszawie szefowie dyplomacji Polski oraz Niemiec: prof. Zbigniew Rau i Heiko Maas.

Czwartkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec odbywało się w szczególnym kontekście, którym jest rocznica podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy miedzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec. Bilans realizacji postanowień tego traktatu był jednym z tematów rozmów ministrów prof. Zbigniewa Raua oraz Heiko Massa.

– Przyznaliśmy, że nie wszystkie jego postanowienia zostały zrealizowane w ciągu ostatnich 30 lat – mówił prof. Zbigniew Rau, szef MSZ.

Ministrowie spraw zagranicznych rozmawiali też o Polonii. Polsce zależy na tym, aby polska społeczność w Niemczech mogła korzystać z takich samych możliwości i praw, jakie ma mniejszość niemiecka w Polsce. Poruszona została również kwestia Domu Związku Polaków w Bochum. Obiekt jest obecnie remontowany. Ma zagwarantowane stosowne finansowanie. Jak zaznaczył prof. Zbigniew Rau, priorytetem Polski jest godne upamiętnienie polskich ofiar III Rzeszy w stolicy Niemiec.

– Liczymy, że ostateczny kształt miejsca poświęconego martyrologii Polaków w Berlinie będzie uwzględniał wyjątkowy kontekst historyczny oraz odpowiadał polskiej wrażliwości – wskazał szef polskiego MSZ.

Szczegóły dotyczące postępów we wdrażaniu tego przedsięwzięcia przekazał niemiecki minister Heiko Maas.

– Składająca się z polskich i niemieckich ekspertów komisja rozpoczęła na początku roku swoją pracę. Jeszcze przed końcem obecnej kadencji parlamentu jesienią przedstawi opinii publicznej wstępną koncepcją – powiedział Heiko Maas.

W rozmowie o relacjach dwustronnych podniesiona została m.in. sporna kwestia gazociągu Nord Stream 2.

– Podkreśliłem po raz kolejny nasz sprzeciw wobec gazociągu, którego ukończenie niesie za sobą konsekwencje zwiększające przestrzeń do agresywnej i bezkompromisowej polityki Rosji w naszym regionie – wskazał prof. Zbigniew Rau.

Jak przypomniał Heiko Maas, Niemcy były pośrednikiem w negocjacjach między Ukrainą a Rosją dotyczących tranzytu gazu.

– Zabezpieczyliśmy alternatywny tranzyt gazu przez Ukrainę. Ważne dla nas jest także zabieganie o to, by Ukraina nie miała straty przez brak tranzytu. O tym rozmawiamy nie tylko ze Stanami Zjednoczonymi, ale również z Ukrainą – zaakcentował szef MSZ Niemiec.

Kwestia Nord Stream 2 to przykład arcynieuczciwej gry niemieckiej – mówił prof. Mieczysław Ryba.

– Blokują nam możliwość produkcji energii za pośrednictwem węgla, sprzeciwiają się energetyce jądrowej, a robią biznes, który w istocie jest sprzeczny z czymś, co zwiemy solidarnością europejską i energetyczną – podsumował prof. Mieczysław Ryba.

Szefowie resortów spraw zagranicznych Polski i Niemiec poruszyli także kwestie wschodnie. Rozmawiali też o spotkaniu Trójkąta Weimarskiego, do którego najprawdopodobniej dojdzie na przełomie sierpnia i września. Na zakończenie swojej wizyty w Warszawie szef niemieckiej dyplomacji spotkał się z przedstawicielami białoruskiej opozycji w ambasadzie Niemiec.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl