fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Prezydent: zaprzysiężenie kolejnych sędziów TK niekonstytucyjne

Zaprzysiężenie trzech kolejnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego byłoby złamaniem Konstytucji – powiedział prezydent RP Andrzej Duda. Polityk wskazał, że Ustawa Zasadnicza mówi jasno, iż sędziów w TK jest piętnastu.

Prezydent na antenie TVP był pytany o rozwiązanie kwestii wokół Trybunału.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że obecnie „w tej sprawie wszystko w zasadzie” zależy od parlamentu. Ocenił, że opozycji nie zależy na kompromisie.

– Konstytucja Rzeczypospolitej mówi jasno i wyraźnie w artykule 194, że sędziów w Trybunale Konstytucyjnym jest piętnastu – krótko mówiąc, że TK składa się z piętnastu sędziów. Piętnastu sędziów jest w TK obecnie. W związku z powyższym ci, którzy dzisiaj mówią „prezydent powinien zaprzysiąc jeszcze trzech sędziów” mówią „prezydent powinien złamać Konstytucję”. Coś mi się wydaje, że opozycji na tym kompromisie nie zależy, dlatego że ta kwestia TK jest takim swoistym „paliwem”, które oni wylewają po to, żeby podgrzewać spór – mówił prezydent.

Tymczasem, według „Rzeczpospolitej”, Ameryka wyraziła zaniepokojenie polskim sporem o TK. Proszące o zachowanie anonimowości źródło w Waszyngtonie twierdzi, że równowaga instytucji tzw. „check and balance” to fundament demokracji.

RIRM

drukuj