fot. PAP/EPA

Ukraina odpiera rosyjską agresję

Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda rozmawiali o wspólnych działaniach i oczekiwaniach obronnych Ukrainy. Na Wschód trafiły tymczasem czołgi z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Andrzejem Dudą, o czym ukraiński prezydent poinformował na Twitterze.

„Omówiłem przebieg działań wojennych, sytuację na niektórych odcinkach frontu. Omówiliśmy pilne potrzeby obronne Ukrainy oraz wspólne działania dyplomatyczne na rzecz najbliższej przyszłości” – napisał Wołodymyr Zełenski.

W Dnieprze Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy przeprowadził wyjazdową naradę najwyższego dowództwa. Prezydent Ukrainy odwiedził południowo-wschodni region Zaporoża i walczących na froncie żołnierzy, a także domy, które zostały trafione rosyjskimi rakietami.

– Zwykłe domy. Spalone, częściowo zniszczone, niestety. Dziesiątki osób zostało rannych w wyniku tego szalonego rosyjskiego uderzenia. Terroryści dokładnie wiedzieli, gdzie kierują swoje pociski. Wybuchowy „Smercz”. Przy domach. 37 osób zostało rannych, dwie zmarły. Moje kondolencje dla tych, którzy stracili bliskich. Po pomoc zgłosiło się ponad 400 osób – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy mówił, że miasto Dniepr jest fortecą od 9 lat.

– To tutaj, w Dnieprze, od 2014 roku uratowano tysiące naszych żołnierzy po ranach. Dniepr skoncentrował pracę ochotników z pierwszych tygodni agresji w 2014 roku – podkreślił. 

Tymczasem na Ukrainę dotarły pierwsze brytyjskie czołgi Challenger.

„Testowaliśmy dzisiaj z dowódcą wojsk desantowo-szturmowych Maksymem Myrohorodskim i naszymi żołnierzami nowe uzbrojenie w naszych oddziałach. Challengery od Wielkiej Brytanii, Strykery i Cougary (transportery opancerzone)od USA i niemieckie Mardery” – poinformował ukraiński minister obrony, Ołeksij Reznikow.

Na Ukrainę dotarło także 18 czołgów Leopard 2 wysłanych z  Niemiec. Minister obrony Ukrainy dodał, że przekazanie czołgów z Niemiec zainicjowali „nasi przyjaciele z Polski”. Tymczasem minionej nocy w przestrzeni powietrznej Kijowa wykryto i zniszczono 12 dronów kamikadze produkcji irańskiej. 

 

TV Trwam

drukuj