B. Spychalski: Opozycja próbuje dezawuować sukces wizyty prezydenta w USA

Politycy opozycji próbują w niezrozumiały dla nas sposób dezawuować niewątpliwy sukces wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych; prezydent zabiega, aby Polska miała coraz więcej przyjaciół – powiedział w środę prezydencki minister Błażej Spychalski.

We wtorek prezydent Andrzej Duda spotkał się w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, gdzie m.in. doszło do podpisania wspólnej polsko-amerykańskiej deklaracji dot. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji. Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk do Polski. Z kolei Trump ocenił, że stałe bazy amerykańskie byłyby „przydatne” dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski i USA.

Błażej Spychalski ocenił na środowej konferencji prasowej, że politycy opozycji próbują umniejszać znaczenie wizyty prezydenta w USA. Przypomniał, że we wrześniu 2009 roku, gdy premierem był Donald Tusk, szefem MSZ – Radosław Sikorski, a MSWiA – obecny lider opozycji – Grzegorz Schetyna, rząd „otrzymał od USA notę, w której poinformowano, że rząd amerykański rezygnuje z planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce”.

„Dziś, ci politycy, którzy wtedy tworzyli rząd, próbują w niezrozumiały dla nas sposób dezawuować niewątpliwy, ogromny sukces wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych” – podkreślił Błażej Spychalski.

„Rozumiem, że jest kampania wyborcza (…) ale nie możemy robić tak, żeby kampania wyborcza uderzała w to, co jest najważniejsze, czyli nasze bezpieczeństwo” – zaznaczył.

Prezydencki minister pytał też, o „pomysły” opozycji „na bezpieczeństwo Polski i jej status międzynarodowy”.

„Czy tą polityką jest to, co robi dziś (szef Rady Europejskiej) Donald Tusk, czyli konfrontacja ze Stanami Zjednoczonymi?” – pytał.

Według Błażeja Spychalskiego, dzięki aktywności prezydenta Andrzeja Dudy, Polska „jest w zupełnie innym miejscu”.

„Dzisiaj tarcza antyrakietowa już powstaje, dziś amerykańscy żołnierz są już obecni w Polsce” – dodał.

Prezydencki minister zapewnił, że Andrzej Duda nie szuka konfrontacji w relacjach międzynarodowych.

„Prezydent zabiega o to, żebyśmy mieli w świecie coraz więcej przyjaciół, żebyśmy współpracowali i żeby nasze relacje dwustronne z tak ważnymi krajami jak Stany Zjednoczone, rozwijały się jak najlepiej” – oświadczył.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl