P. Gruza: Skuteczne narzędzie informatyczne poprawi szczelność systemu VAT-owskiego

„Polska ma jeden podstawowy problem podatkowy. Jest to nieszczelność systemu VAT-owskiego” – podkreślił Paweł Gruza, ekspert podatkowy Fundacji Republikańskiej. Gość wtorkowej audycji „Polski punkt widzenia” na antenie Telewizji Trwam zauważył, że Polska potrzebuje skutecznego narzędzia informatycznego, które pozwoli szybciej identyfikować miejsca wycieku.

W jego ocenie działania Ministerstwa Finansów i całego państwa powinny być nakierowane na wyeliminowanie tzw. luki VAT-owskiej, a na kluczowe pytania w tej sprawie odpowie planowana komisja śledcza.

Problem VAT-owski polega na tym, że w pewnym momencie politycy postanowili zlikwidować celników na granicach, co doprowadziło do sytuacji, w której transakcje pomiędzy polską spółką a np. niemiecką, słowacką mogły być opodatkowane preferencyjną stawką 0 proc. bez pieczątki urzędnika, co doprowadziło z kolei do sytuacji dosyć frywolnego nadużywania stawki 0 proc. i w konsekwencji także do wyłudzeń VAT-owskich – tłumaczył Paweł Gruza.

Jak zauważył, wyłudzenia VAT-u były negatywnym skutkiem otwarcia granic. Z problemem poradziły sobie państwa o silnej i sprawnej administracji.

Mówię tutaj o państwach zachodnioeuropejskich. Natomiast liberalizacja na granicach uderzyła z podwójną siłą w takie kraje, jak Polska czy w ogóle kraje regionu poprzez to, że nasza administracja nie była w stanie stanąć na wysokości zadania. Te ruchy, które dokonywały się przez ostatnie osiem lat – moim zdaniem – były nieadekwatne, pasywne i niedoceniające skali problemu – wskazywał ekspert Fundacji Republikańskiej.

Dodał, że problem wyłudzeń VAT-owskich liczony jest w dziesiątkach miliardów złotych rocznie, czyli jest porównywalny z budżetem Ministerstwa Obrony Narodowej. W ocenie gościa wtorkowej audycji „Polski punkt widzenia” niewystarczające dla rozwiązania problemu są ruchy na poziomie ustawy.

Nie dają one żadnego efektu w sensie dochodów budżetowych. My potrzebujemy dla naszych urzędników skutecznego narzędzia informatycznego, które pozwoli szybciej identyfikować miejsca wycieku, eliminować te spółki czy te grupy spółek, które prowadzą do wyłudzeń VAT-owskich. Brakuje nam narzędzi nowoczesnych, niekoniecznie prawo jest głównym problemem w tym momencie – zauważył.

Paweł Gruza jako szef zespołu ds. finansów publicznych Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej, był jednym z pomysłodawców i założycieli Stowarzyszenia Republikanie. Pomysłodawca i główny animator akcji „Oddajcie kasę z OFE”. Autor obywatelskiego projektu ustawy o naprawie systemu podatkowego.

Całość wtorkowej audycji „Polski punkt widzenia” z udziałem Pawła Gruzy można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl