fot. PAP/Jakub Kamiński

Kolejni świadkowie przed komisją śledczą ds. VAT

Dzisiaj kolejny dzień prac sejmowej komisji śledczej ds. VAT. Śledczy przesłuchali po raz drugi byłą wiceminister finansów Elżbietę Chojnę-Duch. Przed komisją stanęła też Halina Pupacz, prezes Zarządu Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Pierwsze przesłuchanie wiceminister miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Elżbieta Chojna-Duch funkcję pełniła w latach 2007-2010. Dzisiaj na pytania śledczych odpowiadała prawie 5 godzin.

Potwierdziła, że według jej wiedzy wpływ na tworzenie prawa podatkowego mieli lobbyści. Jednocześnie świadek krytycznie oceniła działania ówczesnych władz w zakresie walki z luką VAT – jak powiedziała, nie podejmowano działań systemowych, a jedynie doraźne. Elżbieta Chojna-Duch stwierdziła, że przyjmowane przez Sejm akty prawne miały efekt rozszczelniający – jej zdaniem nie był to przypadek, ale celowy demontaż polskiego systemu podatkowego.

Następnie przed komisją stanęła Halina Pupacz, prezes Zarządu Polskiej Izby Paliw Płynnych. Zeznała, że Izba informowała resort finansów o swoich postulatach dotyczących rozwiązań koniecznych do walki z przestępczością podatkową w zakresie paliw.

– Oczywiście Rada Izby wielokrotnie w swoich pismach apelowała, że ten system kontroli, spójność działania, przekazywanie informacji pomiędzy służbami powinno przebiegać bardzo szybko, bo wszyscy obserwowaliśmy spadki sprzedaży zarówno hurtowej, jak i detalicznej uczciwych przedsiębiorców – podkreśliła Halina Pupacz.

Na 29 maja planowane jest przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska. Komisja musi zakończyć swoje prace do końca obecnej kadencji Sejmu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl