fot. twitter.com

Wielkopolskie: Zatrzymania ws. wyłudzeń VAT i prania pieniędzy

Osiem osób zatrzymali w ostatnich dniach funkcjonariusze CBŚP w związku ze sprawą zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT i praniem pieniędzy – podała Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Trzy osoby trafiły do aresztu.

Zatrzymania miały miejsce w środę i czwartek. Nadzorowane przez poznańską prokuraturę regionalną postępowanie prowadzi Zarząd w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji.

„Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się w okresie od stycznia 2014 r. do kwietnia 2015 r. wyłudzeniem ze Skarbu Państwa nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie blisko 58 mln zł, narażeniem tego podatku na uszczuplenie oraz praniem pieniędzy” – poinformowała prokuratura.

Jak podano, działalność osób zaangażowanych w przestępczy proceder miała polegać na pozorowaniu obrotu w państwach UE towarem w postaci kawy i napojów energetycznych. Faktury wystawiane dla wykazania tych transakcji nie odzwierciedlały rzeczywistego obrotu towarem.

Zatrzymane w ostatnich dniach osoby usłyszały m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, prania pieniędzy oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Trzy zatrzymane osoby, decyzją sądu, zostały tymczasowo aresztowane. Wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Prokuratura podała, że za zarzucone podejrzanym przestępstwa grozi do 10 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl