fot. PAP/Marcin Obara

M. Bando przed komisją ds. VAT: Branża paliwowa nie uzyskała wystarczającego wsparcia od administracji rządowej

Branża paliwowa nie uzyskała od administracji rządowej wystarczającego wsparcia – powiedział kolejny świadek wezwany przed sejmową komisję śledczą ds. VAT. Na pytania śledczych odpowiadał w środę prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Funkcję prezesa URE Maciej Bando pełnił w latach 2014-2019. Obecnie jest pełniącym obowiązki prezesa, ponieważ rozpisano konkurs na nowego szefa instytucji. Śledczy pytali przede wszystkim o paliwa płynne, które jako towar wrażliwy są szczególnie narażone na działania przestępców podatkowych. Świadek wskazał, że organizacje branżowe głośno alarmowały o problemie wyłudzania VAT w tym zakresie. Jednak jak zaznaczył, w kompetencjach URE nie leży tworzenie prawa ograniczającego proceder.

– Nie ulega wątpliwości, że organizacje branżową można by porównać w owym czasie do zatroskanego obywatela, który w sposób słuszny niepokoi się spadkiem wpływów do budżetu, ale – jak powiedziałem – uważam, że spadek wpływów do budżetu był spadkiem wtórnym wynikającym przede wszystkim ze spadku sprzedaży paliw płynnych przez koncerny i firmy zrzeszone w organizacjach branżowych – powiedział Maciej Bando.

Do tej pory komisja śledcza ds. VAT przesłuchała kilkudziesięciu świadków. Przed komisją stanęli między innymi były minister finansów Jan Vincent Rostowski, a także byli premierzy – Donald Tusk oraz Ewa Kopacz. Komisja bada lata 2007-2015. Według szacunków, w tym czasie Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń VAT stracił ok. 250 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj