Próba wyłudzenia VAT

Prokuratura bada, czy spółka należąca do Mennicy Polskiej została wykorzystana do próby wyłudzenia podatku VAT. Chodzi o 317 mln zł. Jeden z dzienników napisał, że może to być największe śledztwo w Polsce ws. wyłudzenia VAT.

Mennica Metale Szlachetne SA miała skupować granulat złota od wątpliwych pośredników, a następnie przetapiać go na sztabki i sprzedawać do Włoch, korzystając z odliczenia 23 proc.podatku.

Do domniemanych nadużyć miało dojść w latach 2010-12 w czasie hossy na rynku złota. Śledztwo toczy się w sprawie, a nie przeciwko Mennicy Metale Szlachetne. Firma zapewnia, że jest uczciwa.

Poseł Wiesław Janczyk, członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych zwrócił uwagę na zbyt niskie wpływy podatkowe do budżetu państwa w ubiegłych latach. W 2013 roku zabrakło 19 mld zł. Poseł zaznaczył również, że świadczy to o tym, że cały aparat fiskalny jest niesprawny i działa wybiórczo.

– Niestety, podatki bierze się od tych, którzy je uczciwie płacą, czyli głównie od małych i średnich przedsiębiorstw. Duże podmioty znajdują metody na to, by obchodzić system fiskalny naszego państwa. Nazywamy to prywatyzacją VAT, a inaczej uwłaszczeniem się na podatku. To zdecydowanie zmniejsza wpływy do budżetu państwa. Później minister finansów mówi, że brakuje pieniędzy na ochronę zdrowia, na edukację, kulturę, na tworzenie nowych miejsc pracy. To właśnie jeden z takich przykładów – powiedział Wiesław Janczyk.

Poseł zapowiedział, że jego klub będzie pytał szefa resortu finansów Matusza Szczurka o kwestie wyłudzeń podatku VAT.

RIRM

drukuj