Ustawa o darmowym podręczniku niezgodna z Konstytucją?

Ustawa o darmowym podręczniku może być niezgodna z Konstytucjąwynika z opinii prawnej przygotowanej przez Biuro Analiz Sejmowych, do której dotarł „Głos Nauczycielski”.

Eksperci oceniają rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, umożliwiający ministrowi edukacji zlecenie opracowania i wydania podręczników szkolnych jako niekompletny, niezgodny z regulaminem Sejmu oraz najprawdopodobniej z ustawą zasadniczą.

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży zdecydowała o skierowaniu projektu do Podkomisji ds. Jakości Edukacji. Podczas dyskusji nad projektem opozycja mówiła, że sama idea darmowego podręcznika dla uczniów jest godna poparcia, jednak sposób jej wprowadzania oraz tempo wydają się karkołomne.

Poseł Marzena Machałek powiedziała, że minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska powinna wziąć pod uwagę opinię Biura Analiz Sejmowych.

–  Proponuję wczytać się w opinie i wziąć, to sobie do serca. Projekt jest niespójny i wymaga ponownego rozważenia. Sama koncepcja, jak i celowość owego rozwiązania jest niekompletna, a w zasadzie nie spełnia nawet formalnych wymogów. (…) Moim zdaniem, jeżeli pojawia się możliwość schowania jej do teczki, to należy z tego skorzystać. Niemniej jednak trzeba zrobić wszystko, aby ułatwić rodzicom życie. Tak, aby nie musieli przepłacać za podręczniki i przede wszystkim, żeby było ich na nie stać – zaznaczyła poseł Machałek.

Sejmowa podkomisja ma sporządzić sprawozdanie z pracy do 14 lutego br. Resort Edukacji chce, by darmowy podręcznik był gotowy jeszcze przed wakacjami.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl