Eksperci: Rok 2017 może być najlepszy pod względem dochodów z VAT-u

Ekonomiści spodziewają się, że ten rok będzie najlepszy w historii  pod względem dochodów z podatku VAT. Ministerstwo Finansów poinformowało, że wpływy do budżetu z tytułu podatku dodanego w pierwszym kwartale 2017 r. są wyższe o 40 proc., licząc rok do roku.

Resort finansów spodziewa się jednak spadku dochodów w kolejnych miesiącach. Jednocześnie liczy, że uda się utrzymać dynamikę na poziomie 11 proc.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, odnosząc się do tych wyników stwierdził, że założenia ustawy budżetowej na ten rok zostaną zrealizowane, a być może ich realizacja będzie jeszcze lepsza niż przewidział ustawodawca. Ekspert zwraca uwagę, że jest to efekt wcześniej podjętych działań.

Przyczyn tej optymistycznej zmiany jest kilka. Są to narzędzia, które Ministerstwo Finansów przy współudziale ustawodawcy w ostatnich miesiącach wprowadzało. Chodzi tu o jednolity plik kontrolny, pakiet paliwowy, likwidacje rozliczeń kwartalnych podatku VAT dla dużych podatników oraz kilka innych pomniejszych mechanizmów. Warto zwrócić uwagę, że ten wzrost dochodów został osiągnięty bez podnoszenia stawek podatku – wskazuje dr Szołucha.

Podatek VAT jest jednym z najważniejszych źródeł dochodu dla budżetu państwa. Stawki podatku dodanego podwyższył w 2011 r. rząd Donalda Tuska. Podstawowa stawka wzrosła z 22 proc. do 23 proc. Miała obowiązywać do końca ubiegłego roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl