Kolejny dzień rozmów ws. planu naprawczego Kompanii Węglowej

Związkowcy i zarząd Kompani Węglowej mają dziś kontynuować rozmowy ws. planu naprawczego dla spółki. W spotkaniu weźmie udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Wczoraj przedstawiciele rządu przedstawili Komisji Europejskiej informacje o działaniach naprawczych w górnictwie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce powołać Polską Grupę Górniczą.

Związkowcy domagają się od zarządu, by wycofał się z wypowiedzenia porozumienia, zgodnie z którym górnicy mieli zagwarantowane dotychczasowe warunki pracy i płacy przez rok po przekazaniu kopalń do Polskiej Grupy Górniczej. Zarząd KW twierdzi, że oszczędności są konieczne, m.in. z powodu dalszego spadku cen węgla.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” ocenia, że pomimo tarć, panuje dobra atmosfera do dalszego dialogu.

– Sytuacja w górnictwie jest bardzo trudna, powiedziałbym nawet tragiczna. Moi koledzy mają teraz bardzo trudną rolę, jeśli uwierzą w te prognozy, które przedstawia im ministerstwo, to musi być poparte dokumentami. Musieliby wtedy przekonać załogi o tym, że trzeba z pewnych rzeczy zrezygnować. Problemem jest natomiast również to, że związki zawodowe mają różne interesy (w sensie, że są silniejsze związki zawodowe, słabsze związki zawodowe) i tworzą się rozgrywki. Ale one są najmniej ważne z mojego punktu widzenia – mówi Kazimierz Grajcarek.

Przeniesienie 11 kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej powinno nastąpić wiosną tego roku. Udziałowcami firmy, która może zacząć działać 1 maja, będą m.in. katowicki Węglokoks i Towarzystwo Finansowe Silesia.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl