Związkowcy z KW przeprowadzą akcję informacyjną

Związkowcy z Kompanii Węglowej przeprowadzą akcję informacyjną w kopalniach należących do spółki. To reakcja na plan naprawczy przedstawiony przez zarząd Kompanii, który przewiduje likwidację części zakładów i zwolnienia.

Pracownicy muszą wiedzieć jakie zagrożenia dla nich będą się z tym wiązały – mówi Stanisław Kłysz, wiceprzewodniczący sekcji krajowej węgla kamiennego NSZZ „Solidarność”.

Istnieje realne zagrożenie likwidacji kopalń, zwolnień pracowników tych zlikwidowanych kopalń, jak i również zagrożenie wypłacenia najbliższej wpłaty, dlatego że nie ma środków, nie pozyskano obligacji a sama sprzedaż kopalń, choćby nawet doszła do skutku, to ona może dopiero dojść po nowym roku, a gdyby nawet były przedpłaty – to proszę zwrócić uwagę, że Kompania Węglowa ma zobowiązania względem banku na wartość 1200 mld i do tego odsetki. Może tak się stać, że środki pozyskane ze sprzedaży kopalń zasypią dziury zobowiązań a ludzie dalej nie będą mieli wypłat – zaznacza Stanisław Kłysz.

Związkowcy oczekują przedstawienia alternatywnego planu naprawczego, który w sposób realny pomoże spółce.

W ostatnich miesiącach Kompania Węglowa stanęła przed widmem upadłości. Jak informował w połowie września prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras, spośród 14 jej kopalń rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem. Pod koniec października największy polski eksporter węgla Węglokoks S.A. zapowiedział, że chce do końca br. sfinalizować zakup od Kompanii Węglowej 4 lub 5 kopalń.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl