Wystawa IPN o Żołnierzach Wyklętych Pomorza i Kujaw

W Czernikowie pod Toruniem zostanie dziś otwarta wystawa „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały. Żołnierze Wyklęcie Pomorza i Kujaw”. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Jak mówi Bartłomiej Kuraś, potomek Józefa Kurasia ps. „Ogień”, członek Fundacji „Niezłomni”, są to dokumenty oraz portrety członków m.in. Pomorskiego Okręgu Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych.

Chcemy poprzez tą wystawę przybliżyć młodzieży i nie tylko młodzieży, bo także ludziom starszym – bohaterów narodowych, którzy zostali skazani na zapomnienie przez komunistów oraz pokazać im, że prace, które wykonuje Fundacja „Niezłomni” są ważnymi pracami i wymagają od nas wielu wyrzeczeń. (…) Ważnym aspektem w dzisiejszych czasach jest to, że młodzież poszukuje wzorców do naśladowania. Pamiętajmy o tym, że pokolenie, mojego przodka Józefa Kurasia ps. „Ogień” czy „Łupaszki” i wielu innych wspaniałych bohaterów, wzorowało się na powstańcach styczniowych i listopadowych. Dla nich, byli to nieodzowni bohaterowie, którzy oddawali swoje życie za wolność Ojczyzny, która była pod zaborami, której nie było na mapach – wspomina Bartłomiej Kuraś.

36 plansz ukazuje najważniejsze organizacje konspiracyjne i zbrojne podziemia niepodległościowego działające w latach 1945-1954 w regionie kujawsko-pomorskim.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez dwa tygodnie.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl