Kolejne rozmowy związkowców z zarządem KW

Dziś odbędzie się kolejna runda rozmów związkowców z Kompanii Węglowej z zarządem spółki. Chodzi o wypracowanie porozumienia dotyczącego m.in. wynagrodzeń. W negocjacjach ma wziąć udział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W poniedziałek zarząd zaproponował zawieszenie na trzy lata wypłaty większości dodatkowych świadczeń dla górników, w tym m.in. czternastej pensji i deputatu węglowego. W odpowiedzi związkowcy złożyli własny projekt porozumienia, nie godząc się na propozycje zarządu. Zarząd KW odrzucił jednak pomysł strony społecznej i przedstawił własną koncepcję.

Najnowsza propozycja władz jest jeszcze bardziej niekorzystna dla pracowników niż poprzednie – podkreśla przewodniczący „Solidarności” w KW Bogusław Hutek. Dodaje, że związek nie zgodzi się na żadne zapisy krzywdzące górników.

– Znamy sytuację, jaka się wytworzyła w Jastrzębiu. Nasi koledzy podpisali tam trudne dla nich porozumienie, które zawieszało bardzo dużą część wynagrodzenia dla pracowników i okazało się, że zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie zrobił już nic więcej w cięciu innych kosztów. I dzisiaj są w takiej sytuacji, jak poprzednio. My, chcąc uniknąć takiej sytuacji, nie możemy się na pewne rzeczy zgodzić, bo zdajemy sobie sprawę, że jeżeli my się zgodzimy odebrać jakiekolwiek wynagrodzenie pracownikom, to zarząd nie zrobi już nic, żeby skrócić te koszty – mówi Bogusław Hutek.

Po dzisiejszych rozmowach strona społeczna ma podjąć decyzję o zawarciu bądź odrzuceniu porozumienia. Ma ono objąć m.in. zasady wynagradzania po przejęciu kopalń i zakładów KW przez Polską Grupę Górniczą. Przejęcie ma nastąpić 1 maja.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl