Sejm: konferencja o TTIP

W Sejmie trwa konferencja dotycząca Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji. Spotkanie pod hasłem „Kto skorzysta, a kto straci na TTIP?” zorganizował Narodowo-Demokratyczny Zespół Parlamentarny.

Jednym z prelegentów jest poseł do Parlamentu Węgierskiego i jeden z liderów partii Jobbik – Márton Gyöngyösi. Polityk w konferencji prasowej poprzedzającej obrady ocenił, że porozumienie TTIP niesie za sobą zagrożenie dla suwerenności państw i przyszłości Europy.

– Głównym zagrożeniem jest arbitraż pomiędzy suwerennymi państwami, a globalnymi korporacjami międzynarodowymi dlatego, że stawia to w jednym rzędzie globalne korporacje i państwa w takiej dyskusji. Istnieje ogromne zagrożenie, jeśli chodzi o standardy (chociażby jeśli chodzi o produkcję rolną), które są bardzo wyśrubowane w Europie i zestawienie ich z raczej niskimi standardami produkcji żywności np. w Stanach Zjednoczonych może spowodować, że niestety one się obniżą również w Europie – zwrócił uwagę Márton Gyöngyösi.

Węgierski poseł zaznaczył, że potrzebna jest ogólnoeuropejska walka z TTIP w obronie wartości i suwerenności. Dodał, że negocjacje, które toczą się pomiędzy UE i USA, powinny być transparentne i przejrzyste.

RIRM

drukuj