Prof. Zbigniew Jędrzejewski wybrany na sędziego TK

Prof. Zbigniew Jędrzejewski zastąpi sędziego Trybunału Konstytucyjnego Mirosława Granata, którego kadencja wygasa pod koniec miesiąca – zdecydował dziś Sejm. Prof. Jędrzejewski został zgłoszony na tę funkcję przez Prawo i Sprawiedliwość. Opozycja nie przedstawiła swojego kandydata. Dziś nie wzięła udziału w głosowaniu.

Wynik głosowania początkowo odebrano jako odrzucenie kandydatury. W Sejmie było kworum potrzebne do uznania głosowania za ważne, jednak politycy opozycji podnoszą, że jedna z posłanek Kukiz‘15 głosowała za swojego kolegę z klubu.

Samo głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Z obrad wykluczono posła Platformy Obywatelskiej Tomasza Lenza, który krytykował decyzję o głosowaniu i nie chciał opuścić mównicy.

Poseł prof. Włodzimierz Bernacki, odnosząc się do zachowania opozycji, ocenił, że jest to objaw bezsilności.

– Ta bezsilność wyraża się w tym, że musicie (i robicie to niestety), odwoływać się do instytucji, które są zewnętrznymi wobec suwerena, wobec narodu polskiego. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło swojego kandydata do TK, człowieka, który jest wysokiej klasy specjalistą w zakresie prawa, który gwarantuje wykonywanie wszystkich tych funkcji, które są przypisane dla sędziego TK – powiedział poseł Włodzimierz Bernacki.

Poseł Tomasz Rzymkowski z Ruchu Kukiz‘15 apelował o zakończenie sporu. Podkreślił, że wybór sędziego nie przybliża nas do zakończenia konfliktu.

Klub chciał odroczenia głosowania do 27 kwietnia, ale Sejm odrzucił ten wniosek.

– Dzisiejszy wybór, jeśli oczywiście dojdzie do skutku, nie przybliża nas nawet o milimetr do zakończenia tego konfliktu. To wy zaczęliście ten konflikt w czerwcu zeszłego roku, więc powinniście teraz słuchać. Apeluję też do Prawa i Sprawiedliwości. Poparliście w pierwszym czytaniu nasz projekt zmiany Konstytucji. Zacznijmy pracę w drugim czytaniu. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje – podkreślił poseł Tomasz Rzymkowski.

Profesor Zbigniew Jędrzejewski, jest prawnikiem, karnistą i dyrektorem Instytutu Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

 


 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl