fot. Paweł Kula sejm.gov.pl

Opinia Komisji Weneckiej pod lupą ekspertów

Zespół ekspertów ma dziś przeanalizować sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego i opinii Komisji Weneckiej.

W skład zespołu wchodzi kilkunastu naukowców i ekspertów z dziedziny prawa. Według informacji PAP, spotkanie odbędzie się poza gmachem Sejmu.

O tym, że pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się dziś poinformował we wtorek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Zespół – jak mówił – powołany został do „szczegółowej, merytorycznej i kompetentnej” analizy sytuacji wokół TK, jak i opinii Komisji Weneckiej.

Poseł PiS-u Stanisław Piotrowicz mówi, że wokół TK nie ma problemu natury prawnej, a jest problem natury politycznej.

Dostrzegali to również członkowie Komisji Weneckiej podczas rozmów prowadzonych w Polsce. Zresztą w swojej opinii również taki fragment zawarli. Stąd spotkanie ekspertów na wniosek pana marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zmierza w tym kierunku, aby doprowadzić do takich rozwiązań, które rozładowałyby napięcia wokół Trybunału Konstytucyjnego i mogły sprzyjać uwzględnieniu opinii Komisji Weneckiej w takim zakresie, w jakim pozostaje ona w zgodzie z polskim porządkiem prawnym, z polską konstytucją – podkreśla poseł Stanisław Piotrowicz.

Komisja Wenecka – organ doradczy Rady Europy – 11 marca przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Premier Beata Szydło skierowała ją do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału.

RIRM

drukuj