fot. PAP/Piotr Polak

R. Terlecki: Posiedzenie Sejmu ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenie pasa pogranicznego – najprawdopodobniej w poniedziałek

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przekazał, że posiedzenie izby poświęcone wprowadzeniu stanu wyjątkowego odbędzie się najprawdopodobniej w poniedziałek. Pierwotnie Sejm miał się zebrać pojutrze.

Z doniesień medialnych wynika, że jutro prezydent Andrzej Duda podpisze rozporządzenie ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenie pasa przygranicznego.

Pas graniczny obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy z Białorusią i będzie miał głębokość do 3 km.

Wniosek w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego sformułował wczoraj rząd. To odpowiedź na trwający od kilku tygodni kryzys na granicy polsko-białoruskiej, wywołany sprowadzaniem na ten teren przez władze Białorusi migrantów.

Termin posiedzenia Sejmu ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego jest uzależniony od podpisania przez prezydenta rozporządzenia. Andrzej Duda ma przesłać dokumenty do marszałek Elżbietu Witek natychmiast po złożeniu podpisu.

Wicemarszałek izby, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, przekazał dziś dziennikarzom, że izba zbierze się prawdopodobnie w poniedziałek, jednak decyzję podejmie marszałek Witek. Ma to być kontynuacja posiedzenia rozpoczętego w sierpniu.

– Gdy dokumenty zostaną przesłane do Sejmu, pani marszałek podejmie decyzję, czy w piątek, czy w poniedziałek zbierze się Sejm. Na te chwilę wydaje mi się, że w poniedziałek, ale nie mam jeszcze potwierdzenia. Tak, bo jest przerwane posiedzenie, więc będzie kontynuacja i dalej przerwa, aż do 15 [września] – powiedział Ryszard Terlecki.    

Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego. Złożenie wniosku w tej sprawie zapowiedziała już Lewica.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj