fot. PAP/Artur Reszko

Prezydent A. Duda podpisze decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej

Jak informuje RMF FM, w czwartek prezydent Andrzej Duda ma podpisać decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie części województw podlaskiego i lubelskiego.

Według doniesień medialnych prezydent Andrzej Duda w czwartek ma podpisać rozporządzenie rządu. Od razu też prześle dokument do Sejmu. Wciąż nie wiadomo, od której godziny w czwartek ma obowiązywać stan wyjątkowy. Decyzja może zapaść na spotkaniu technicznym w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

We wtorek Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie z Białorusią. Pas ten obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy z Białorusią.

Andrzej Duda podkreślał podczas konferencji prasowej, że na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia z działaniami hybrydowymi, zagrażającymi bezpieczeństwu naszego państwa. Prezydent zaznaczył, że ten wywoływany sztucznie kryzys wpisuje się w interes Rosji.

– Nie ma żadnych wątpliwości, że z premedytacją są wpychani uchodźcy na granicy pochodzący z różnych krajów. Mamy wzmożony napór na granicę Polską. Granica jest wzmacniana w sensie infrastrukturalnym i fizycznym, budowane jest ogrodzenie oraz jest tam obecność polskich żołnierzy. Będziemy to bezpieczeństwo wzmacniali, dlatego że w sposób oczywisty musimy brać pod uwagę koneksję sytuacji, która wystąpiła i występuje na granicy w ostatnim czasie z manewrami „ZAPAD 2021” – powiedział Andrzej Duda.   

Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował dziś, że na terenie Białorusi przebywa najprawdopodobniej ok. 10 tysięcy migrantów, między innymi z Iraku. Zostali oni przetransportowani na teren tego kraju w sposób zorganizowany.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl