Obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony w 2018 roku

Obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony dopiero w 2018 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ewidencji ludności przesuwającą termin zniesienia tego obowiązku z 1 stycznia 2016 r.

Rząd nie przygotował na czas ponad 100 ustaw i rozporządzeń, które wymagałyby zmiany w przypadku zniesienia obowiązku meldunkowego.

Poseł Jarosław Zieliński, były wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powiedział, że pomysł zniesienia obowiązku meldunkowego należy dokładnie przeanalizować.

Prezydent – jak dodał poseł – zrobił to, co było dla nas najbardziej korzystne.

– To, że pan prezydent Andrzej Duda podpisał tę ustawę to bardzo dobrze. W tej chwili to jedyne wyjście. Sam pomysł zniesienia obowiązku meldunkowego nie jest dobry. To pomysł, który spowoduje wielki chaos w bardzo wielu dziedzinach życia publicznego. Trzeba będzie raczej odstąpić od decyzji o zniesieniu obowiązku meldunkowego. Trzeba go ucywilizować. Dziś nie mieliśmy innego wyjścia i właściwie bez innej możliwości był pan prezydent. Podpisał to, co na ten moment było słuszne. Taka była ustawa – powiedział Jarosław Zieliński.

Część przepisów regulujących kwestię meldunku obowiązuje od 2013 r. W myśl tych regulacji nie trzeba najpierw wymeldowywać się w jednym miejscu, aby móc zameldować się w nowym. Wszystkie te czynności można wykonać w jednym urzędzie.

Zniesione zostały również sankcje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

RIRM

drukuj