fot. PAP/EPA

Igrzyska w Pjongczangu oficjalnie rozpoczęte

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu oficjalnie rozpoczęte. Pierwsze emocje już jutro. W konkursie indywidualnym o olimpijskie laury rywalizować będą polscy skoczkowie. Igrzyska potrwają do 25 lutego.


W Pjongczangu zapłonął olimpijski ogień. To symbol – igrzyska zostały oficjalnie rozpoczęte. 102 komplety medali w 17 dyscyplinach, chętnych 3 tys. Wśród nich Polacy.

Na każdy kolejny konkurs jadę z takim nastawieniem, aby zrobić to, co potrafię najlepiej. Oddać najlepsze skoki, na jakie w danym momencie mnie stać – mówił Kamil Stoch jeszcze przed wylotem do Korei.

W trakcie treningów i kwalifikacji Polacy potwierdzili, że celują w czołowe pozycje – nie tylko w konkursie indywidualnym, ale także drużynowym.

Mamy wiadomo swoich faworytów. Skoczkowie przede wszystkim, na nich liczymy w pierwszej kolejności. Zresztą oni będą też brali udział w jednej z pierwszych konkurencji rozgrywanych w ramach igrzysk – zwrócił uwagę Andrzej Duda, prezydent RP.

Jutrzejszą rywalizację skoczków śledził będzie prezydent Andrzej Duda. Faworytów do medalu mamy jednak więcej.

A po polsku: jesteśmy jedną drużyną. W olimpijskie laury – obok panczenistek – celują także biathlonistki. Zęby na kolejny krążek ostrzy sobie Justyna Kowalczyk.

O medale ma być łatwiej, bo – po skandalu w Soczi – MKOl na dobre chce rozprawić się z rosyjskim dopingiem.

Dziś Trybunał Arbitrażowy oddalił wniosek złożony przez 32 rosyjskich sportowców przeciwko Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu. Oddalony został także wczorajszy wniosek 15 rosyjskich sportowców i trenerów – zaznaczył Matthieu Reeb, sekretarz generalny Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu

A to oznacza, że na igrzyskach zobaczymy Rosjan, ale tylko tych, którzy w przeszłości nie mieli problemów z dopingiem. Oficjalnie nie będą oni reprezentować barw narodowych, wystąpią pod flagą olimpijską.

Podobnie jak w Soczi – tak i w Pjongczangu – nie mogło zabraknąć sportowców z Jamajki.

Chcemy pokazać,  że Jamajka może tu być, może to zrobić. Jest małą wyspą, gdzie temperatura sięga obecnie 30 stopni. Tutaj – podczas drugiego dnia treningu jest – Jazmine Fenlator, jamajska bobsleistka.

Na ceremonii otwarcia pod wspólną flagą przemaszerowali sportowcy Korei Południowej i Północnej. Bo otwarciu igrzysk towarzyszy wielka polityka. W Korei przebywa wiceprezydent USA Mike Pence.

Stany Zjednoczone będą nadal stawały ramię w ramię w wysiłkach zmierzających do wywarcia jak największej presji na Koreę Północną, aż do czasu, gdy trwale i nieodwracalnie porzuci ona ambicje nuklearne i balistyczne – podkreślił Mike Pence, wiceprezydent USA.

Obok Mike’a Pence’a – za zaostrzeniem sankcji dla reżimu w Pjongczangu – opowiada się prezydent Korei Południowej.

Chciałbym wykorzystać tę okazję i podjąć wysiłki, aby przywrócić Koreę Północną z powrotem do stołu dialogu na rzecz denuklearyzacji Północy i budowania pokoju na półwyspie – powiedział Moon Jae-in, prezydent Korei Południowej.

W Korei obecni są przywódcy ponad 20 państw. Na jutro zaplanowano spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec.

Ja będę pytał przede wszystkim, jak wygląda też sytuacja w Niemczech teraz, kiedy słyszymy, że jest szansa, że wielka koalicja powstanie. Zobaczymy, jak też patrzy na to niezwykle doświadczony polityk, jakim jest prezydent FrankWalter Steinmeier – mówił Andrzej Duda, prezydent RP.

W grę wchodzi także spotkanie polskiego prezydenta z Mikem Pencem.

Sport.RIRM

drukuj