Prezydent Duda: Skłaniam głowę przed bohaterami powstania w Sobiborze

„Skłaniam głowę przed bohaterami powstania w Sobiborze, przed wszystkimi, którzy w tamtych czasach (…) bronili ludzkiej wolności” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas obchodów 75. rocznicy powstania więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze.

„Gromadzą się Państwo w miejscu, które jest świadectwem straszliwej zbrodni, a jednocześnie świadectwem dumnego oporu, heroicznej walki o wolność i godność. Tutaj, gdzie stworzono piekło na ziemi, gdzie człowieczeństwo było odbierane i deptane – pokazało ono swoją wielką, niezłomną siłę” – podkreślił prezydent w liście, który odczytał minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Jak przypomniał prezydent, „czternastego października 1943 roku wybuchł zbrojny bunt więźniów z obozu w Sobiborze – obok powstania w getcie warszawskim i buntu w Treblince – jeden z największych zrywów Żydów podczas II wojny światowej”.

Duda w liście oddał hołd „wszystkim bohaterskim uczestnikom powstania w Sobiborze”. w ocenie prezydenta „miało ono wielkie znaczenie” – jak wyjaśnił – „przede wszystkim umożliwiło wyrwać się na wolność blisko 300 więźniom, ale zarazem stanowiło dowód, że oprawcy z niemieckich obozów zagłady nie pozostaną bezkarni, że przyjdzie czas odpłaty za ich zbrodnicze okrucieństwo”.

Prezydent przypomniał, że „szowinizm i rasowa nienawiść od początku stanowiły rdzeń nazistowskiej ideologii. Wraz z narastaniem hitleryzmu w Niemczech, a potem wojennymi podbojami III Rzeszy, niemieckie zbrodnie popełniane na Żydach przybrały masową skalę”. Jak napisano w liście, „podczas konferencji w Wannsee zapadły decyzje dotyczące >>ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej<<„.

Prezydent napisał, że w ramach „Aktion Reinhardt” powstały niemieckie fabryki śmierci w Sobiborze, Bełżcu i Treblince, w których zgładzono ponad 1,5 mln. Żydów z okupowanych polskich ziem wchodzących w skład Generalnego Gubernatorstwa i innych krajów okupowanej Europy.

„To okrutny paradoks, że okupowana przez Niemców polska ziemia – ta sama, która przez wieki słynęła jako Polin, >>ziemia dobrego współistnienia<< stała się miejscem zagłady Żydów” – podkreślił Andrzej Duda.

„Kiedyś przybywali tu z własnej woli, widząc w Polsce ostoję tolerancji oraz przestrzeń dla żydowskiej autonomii i rozwoju. W latach II wojny światowej w zaplombowanych wagonach zwożeni tu byli pod przymusem do niemieckich fabryk śmierci, komór gazowych i krematoriów” – dodał.

„Skłaniam głowę przed bohaterami powstania w Sobiborze, przed wszystkimi, którzy w tamtych straszliwych czasach nieugięcie bronili ludzkiej wolności i godności. Łączę się z Państwem w modlitwie, składam hołd wszystkim Ofiarom Zagłady. Cześć Ich pamięci” – napisał prezydent.

PAP/RIRM

drukuj