B. Baruch: Projekty takie jak Park Pamięci Narodowej mają wielkie znaczenie. Gdy oddajemy cześć Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej, skłaniamy się do refleksji nad naszymi wyborami i tym, jak traktujemy innych
Pamięć o tych wydarzeniach nie dotyczy tylko historii, ale to nasza wspólna odpowiedzialność za przyszłość. Historia pokazuje nam konsekwencję milczenia i obojętności. Ważne jest nauczanie młodych ludzi prawdy o przeszłości oraz pomaganie im w zrozumieniu, że ich czyny mają znaczenie. Tylko dzięki tej wiedzy możemy uniknąć powtarzania błędów i zbudować świat oparty na humanizmie i sprawiedliwości. Projekty takie jak Park Pamięci Narodowej mają wielkie znaczenie. W chwili gdy oddajemy cześć Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej, skłaniamy się do refleksji nad naszymi wyborami i tym, jak traktujemy innych – mówiła Bosmat Baruch, pełniąca obowiązki wiceambasadora Izraela w Polsce, podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, które miały miejsce w Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
W Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników w Toruniu odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, Bosmat Baruch, Karol Nawrocki. Pełniąca obowiązki wiceambasadora Izraela w Polsce zauważyła, że dzisiejszy Izrael ma mocne polskie korzenie, a Polska jest powiązana z historią i zasługami polskich Żydów.
– Dziś wspólnie upamiętniamy bohaterów, którzy w czasie wielkiej ciemności mieli odwagę wystąpić przeciwko złu. Polaków i Żydów łączy wspólna historia, która sięga tysiąca lat. Przez wieki żyliśmy jedni przy drugich, budując, tworząc i kształtując zarówno polską kulturę, jak i żydowskie dziedzictwo. Współczesny Izrael ma mocne polskie korzenie, a dzisiejsza Polska jest głęboko powiązana z historią i zasługami polskich Żydów. Wszyscy byliśmy częścią tego samego świata nauki, sztuki, literatury, polityki. Niestety nasza wspólna historia to nie tylko dobre czasy. Zawiera ona także okresy cierpienia i trudności. II wojna światowa była czasem niewyobrażalnego zniszczenia dla Żydów oraz brutalnej okupacji dla Polaków. W owym czasie wielu Polaków ryzykowało własne życie, by ocalić żydowskich sąsiadów. Ten akt odwagi zasługuje na wieczną pamięć. W czasie gdy wielu milczało lub odwracało wzrok, Ci ludzie postanowili działać, ryzykując życie własne i swoich rodzin – mówiła Bosmat Baruch.
Postawa ludzi, którzy pomagali bliźnim podczas Holokaustu, jest wzorem do naśladowania.
– Odwaga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i wszystkich tych, którzy pomagali niewinnym ludziom podczas Holokaustu, jest wzorem do naśladowania i inspiracją dla nas wszystkich. To, czego potrzebujemy, to: solidarność, działanie i przeciwstawienie się niesprawiedliwości, podobnie jak Polacy, którzy ratowali Żydów podczas niemieckiej okupacji. Nie znamy wszystkich nazwisk osób, które podały pomocną dłoń. Wielu Żydów nigdy nie dowiedziało się, kto ryzykował swoje życie, żeby ich ocalić. Jednocześnie, jak w każdym społeczeństwie, byli też tacy, którzy zdradzali innych – zauważyła pełniąca obowiązki wiceambasadora Izraela w Polsce.
Bosmat Baruch podkreśliła, jak ważne są miejsca pamięci takie jak Park Pamięci Narodowej w Toruniu.
– Pamięć o tych wydarzeniach nie dotyczy tylko historii, ale to nasza wspólna odpowiedzialność za przyszłość. Historia pokazuje nam konsekwencję milczenia i obojętności. Ważne jest nauczanie młodych ludzi prawdy o przeszłości oraz pomaganie im w zrozumieniu, że ich czyny mają znaczenie. Tylko dzięki tej wiedzy możemy uniknąć powtarzania błędów i zbudować świat oparty na humanizmie i sprawiedliwości. Projekty takie jak Park Pamięci Narodowej mają wielkie znaczenie. W chwili gdy oddajemy cześć Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej, skłaniamy się do refleksji nad naszymi wyborami i tym, jak traktujemy innych – akcentowała Bosmat Baruch,
Historia Polski i Izraela przeplata się po dziś dzień. Nasze narody stawiają czoła wielu wyzwaniom, co ważne, musimy stawiać na współpracę, by przeciwstawiać się zagrożeniom i chronić nasze bezpieczeństwo.
– Nasza wspólna historia łączy nas także w teraźniejszości. Izrael i Polska stawiają dziś czoła wielu wyzwaniom. Żyjemy w czasach, kiedy musimy wspólnie pracować, by przeciwstawić się zagrożeniom, ochronić nasze bezpieczeństwo oraz rozwijać naszą współpracę. Mamy szansę, by zbudować relacje oparte o wzajemny szacunek i zrozumienie. Wierzę, że dzięki determinacji naszych rządów i społeczeństw możemy stworzyć przyszłość, w której pamięć o przeszłości pomoże nam zbudować silną współpracę. Niech pamięć o bohaterach, którym oddajemy dziś hołd, przypomina nam, by stawać po stronie prawdy, sprawiedliwości i pokoju – oznajmiła pełniąca obowiązki wiceambasadora Izraela w Polsce.
radiomaryja.pl