O. T. Rydzyk CSsR: Park Pamięci w Toruniu to przykład dla żyjących, by zawsze zachowywali się „jak trzeba”
Park Pamięci „Zachowali się jak trzeba”, a w nim ponad 33 tysiące nazwisk Polaków, którzy ratowali Żydów podczas Holokaustu. Miejsce tego upamiętnienia to przykład dla żyjących, by zawsze zachowywali się „jak trzeba”, to znaczy wypełniali przykazanie miłości Boga i bliźniego, którego przez proroków Pan Bóg uczył ludzi już w Starym Testamencie, a w Nowym Testamencie przez Pana Jezusa mówił do nas: „Nie ma większej miłości, jak oddać życie za przyjaciół swoich”– mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, jakie odbywały się dziś w Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
[Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką] to okazja, by być dumnym z postawy Polaków, którzy „zachowali się jak trzeba”. Takim właśnie osobom poświęcona jest Kaplica Pamięci Polskich Męczenników w Toruniu oraz mieszczący się obok Park Pamięci Narodowej. O wyjątkowym charakterze tego miejsca mówił podczas dzisiejszych obchodów Dnia Pamięci o. Tadeusz Rydzyk CSsR.
– Park Pamięci „Zachowali się jak trzeba”, a w nim ponad 33 tysiące nazwisk Polaków, którzy ratowali Żydów podczas Holokaustu (…). Jest też mauzoleum, a w nim niemal dziewięć tysięcy miejscowości polskich, w których byli mordowani Polacy przez Niemców. Byli to cywile. Jest miejsce katyńskie, smoleńskie. Jest też strefa sprawiedliwych Ukraińców z niemal 400 nazwiskami Ukraińców zamordowanych przez UPA za ratowanie Polaków. Miejsce tego upamiętnienia to przykład dla żyjących, by zawsze zachowywali się „jak trzeba”, to znaczy wypełniali przykazanie miłości Boga i bliźniego, którego przez proroków Pan Bóg uczył ludzi już w Starym Testamencie, a w Nowym Testamencie przez Pana Jezusa mówił do nas: „Nie ma większej miłości, jak oddać życie za przyjaciół swoich” – podkreślił redemptorysta.
Wśród inicjatyw upamiętniających dramatyczne, ale też wielkie, podniosłe i pełne heroizmu dzieje naszej ojczyzny, jest Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, obecnie tak bardzo [atakowane].
– Przeszłość, historia to nauczycielka życia, a – jak uczył nas św. Jan Paweł II – naród, który nie pamięta przeszłości, ginie i nie ma przyszłości. Dlatego tak nam zależy na takim pokazywaniu [historii – radiomaryja.pl]. Pan Jezus powiedział: „Światło wasze niech świeci przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca, który jest w niebie”. Trzeba budować na prawdzie i miłości – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Fundacja „Lux Veritatis” wydaje książki z serii „Godni synowie naszej ojczyzny”. W tym roku wydano już szósty tom tej publikacji.
W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, prezes IPN, dr Karol Nawrocki, oraz p.o. wiceambasadora Izraela w Polsce, Bosmat Baruch. Prezydent odsłonił w Kaplicy Pamięci kolejną tablicę upamiętniającą Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc udzielaną Żydom.
radiomaryja.pl