fot. PAP/Mateusz Marek

Do końca tygodnia powstaną poszczególne projekty ustaw, które złożą się na pakiet osłonowy dla firm

Do końca tygodnia powstaną poszczególne projekty ustaw, które złożą się na pakiet osłonowy dla firm – poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, rozwiązania będą wdrażane w ekspresowym tempie.

Pakiet, który ma wspomóc gospodarkę w związku z pandemią koronawirusa, według szacunków ma kosztować około 212 mld zł. Szczegóły dotyczące rozwiązań po posiedzeniu Rady Gabinetowej przedstawili w środę prezydent i premier [zobacz więcej].

Pakiet osłonowy dla firm został podzielony na pięć filarów. To bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

W pakiecie znajdują się m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tysięcy zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz rozwiązania o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że to wyciągnięcie ręki do pracowników i przedsiębiorców, którzy w związku z pandemią znajdą się w trudnej sytuacji.

– To jest ręka wyciągnięta do pracowników i przedsiębiorców, bo jest bardzo wiele osób, które są niezwykle cennymi pracownikami, doświadczonymi, zaufanymi dla przedsiębiorców i liczymy się z tym, że wielu przedsiębiorców stanie w dramatycznej sytuacji, że bez pomocy, będą musieli takich ludzi zwolnić. Zatem po to, aby była możliwość utrzymania wspólnym wysiłkiem – państwa polskiego, pracownika i przedsiębiorcy – utrzymania tych miejsc pracy, a także zapewnienia możliwości przetrwania pracownikom i przedsiębiorcom, będzie wprowadzone specjalne rozwiązanie, z którego – mamy nadzieję – będą mogli skorzystać wszyscy ci, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji – wskazał prezydent.

Prezydent powiedział, że pakiet pomocowy musi być przelany na teksty ustaw i gotowy w tym tygodniu, bo taka jest potrzeba chwili i trzeba sprawnie działać. Andrzej Duda wyraził przekonanie, że uda się to zrealizować.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl