fot. twitter/Laity Family Life

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zachęca, by w święto Zwiastowania Pańskiego zawierzyć Polskę i samego siebie Niepokalanemu Sercu Maryi

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości wyszło z inicjatywą organizacji aktu zawierzenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Odbędzie się on 25 marca, w Święto Zwiastowania Pańskiego. Jak zaznaczył koordynator inicjatywy Wojciech Golonka, działanie to jest przede wszystkim impulsem, który nikomu nie narzuca, jak to ma być zrobione.

W związku z pandemią koronawirusa na świecie zamykane są granice, szkoły i uniwersytety, centra handlowe czy punkty gastronomiczne. Lekarze i pielęgniarki walczą z chorobą, pracując zdecydowanie ponad normę. Miliony katolików w Europie zostało pozbawionych możliwości uczestniczenia we Mszy świętej. Polacy również spotykają się z licznymi ograniczeniami. Dlatego Stowarzyszenie Marszu Niepodległości wyszło z inicjatywą organizacji aktu zawierzenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi.

– Jest rzeczą oczywistą, że jesteśmy w sytuacji, która jest nadzwyczajna. Nie tylko mamy do czynienia z zagrożeniem epidemicznym, ale innymi zagrożeniami, a także ich konsekwencjami. Chyba nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji, gdzie wiele milionów katolików w Europie zostało pozbawionych możliwości uczestniczenia we Mszy św. z powodów sanitarnych. Mamy do czynienia z czymś, co jest niespotykane we współczesnej historii. Ostatnie hasło Marszu Niepodległości brzmiało: „Miej w opiece naród cały” i w tym momencie chcemy przedłużyć to hasło, wcielić je w życie poprzez akt zawierzenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. W tej konkretnej sytuacji chcemy, żeby to był akt zbiorowy wszystkich Polaków, z udziałem duchowieństwa oraz najwyższych władz państwowych – powiedział publicysta Wojciech Golonka.

Inicjatorzy akcji zaznaczają jednocześnie, że koronawirus nie jest jedynym zagrożeniem. Zwracają przy tym uwagę na wciąż wzrastające napięcia geopolityczne, wojny ekonomiczne oraz gospodarcze, a także starcia ideologiczne, które „uderzają w sedno naszej tożsamości i cywilizacji”.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości wskazuje, że okresy nieszczęść publicznych, klęsk i zagrożeń w historii Polski były zawsze czasem zwrócenia się do Pana Boga o pomoc i ochronę. Dlatego też wystosowało prośbę „wielu polskich katolików o zawierzenie naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny”.

– Uważamy, że okres Wielkiego Postu jest czasem szczególnym, jeśli chodzi o czystość intencji ducha, ofiary, oczyszczenia duchowego, które są koniecznymi warunkami, aby taki akt zawierzenia Niepokalanej miał sens. On nie jest jakąś magiczną formułą, która skutkuje i zaprowadza raj na ziemi. To przede wszystkim zawierzenie siebie w czystości serca. To jest także pewnego rodzaju rachunek sumienia, jaki jest nasz stosunek indywidualny i zbiorowy do Ewangelii i Dekalogu. Okres Wielkiego Postu to czas wysiłku duchowego. Z kolei Święto Zwiastowania Pańskiego wypada w Wielkim Poście. Nie należy więc zwlekać do następnego święta Maryjnego – wskazał Wojciech Golonka.

Inicjatorzy proponują także, aby od dziś rozpocząć nowennę przygotowującą do tego aktu w postaci modlitwy różańcowej, o którą prosił ks. abp Stanisław Gądecki, do której można dołączyć np. litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny, gdyż – jak wskazano – „jej końcowa oracja idealnie odpowiada obecnym zagrożeniom i niebezpieczeństwom”.

„Wielu przyjmie dziś ten apel sceptycznie, być może nawet go wyśmieje, ale jeśli modlitwa nie zwalania z roztropnego, wytrwałego działania, pamiętajmy, że działanie czysto ludzkie nie zwalnia z gorliwiej modlitwy! Wyraziła to bardzo jasno św. Joanna d’Arc, zwykła osiemnastoletnia wiejska dziewczyna, która za sprawą Opatrzności Bożej w ciągu kilku miesięcy, na czele niewielkiej armii, wygrała de facto wojnę stuletnią, dając skuteczny impuls do zupełnego oswobodzenia Francji spod okupacji angielskiej” – czytamy w apelu.

Inicjatorzy nie nadają konkretnych ram, jak ma wyglądać akt zawierzenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi.

– Prosimy duchowieństwo o zaangażowanie się, nadanie temu odpowiednich ram w swoich parafiach tak, żeby przestrzegało to obowiązujące rozporządzenia epidemiczne. Prosimy wszystkich katolików o to, by w tym dniu zawierzyli siebie i naszą Ojczyznę w sercu Maryi. Ze swojej strony postaramy się wystosować pewien szkic aktu zawierzenia, ale najważniejsze tutaj nie są słowa, tylko akt szczerej woli. Jeśli ktoś chce nas wesprzeć, może napisać na adres: [email protected]. Jesteśmy przede wszystkim impulsem i nikomu nie narzucamy, jak to ma być zrobione – podkreślił publicysta Wojciech Golonka.

W ostatnich dniach burmistrz miasta Wenecji powierzył Niepokalanemu Sercu Maryi swoje miasto w weneckiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Ocalenia, a we wtorek Ojciec Święty – mimo przebytego przeziębienia – odbył pieszo błagalną pielgrzymkę do bazyliki Matki Bożej Śnieżnej, przed starożytne oblicze Madonny Ocalenia Ludu Rzymskiego, wstawiając się za Rzymem i za światem.

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl